Băsescu, despre propunerile de miniştri: Dacă Ponta le va menţine, le resping

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Preşedintele Traian Băsescu FOTO presidency.ro

Preşedintele Traian Băsescu a declarat că miercuri va trebui să aibă o reacţie în legătură cu propunerile transmise de premierul Victor Ponta pentru funcţiile de ministru delegat al Bugetului şi minisru al Culturii şi, întrebat dacă le va respinge, a spus că în principiu da.

Întrebat dacă va respinge cele două propuneri făcute de premier pentru Cultură şi Buget, el a răspuns: "În principiu da. Poate aceşti oameni nu vor să fie respinşi cu eticheta necorespunzător şi îşi retrag ei candidaturile".

El a amintit că a amânat decizia pentru a-i premierului un timp în care să facă alte propuneri, cele două fiind considerate de el ca fiind "necorespunzătoare".

Pe de altă parte, Băsescu a spus că a luat în calcul şi o altă variantă, în care cei doi să îşi dea seama că este "căciula prea mare" pentru portofoliile acestea

"Mai aştept încă până mâine, în speranţa că, dacă Victor Ponta nu vrea să înţeleagă că un guvern nu poate să aibă un ministru al Bugetului un domn care se ocupa de casa de cultură a studenţilor şi o doamnă la Cultură care nu vorbeşte sau nu înţelege bine limba română, eu nu voi avea ce să fac, va trebui să am o reacţie mâine", a spus preşedintele.

Chestionat dacă există posibilitatea ca premierul să revină cu aceleaşi nominalizări dacă, în primă fază, ele vor fi respinse, Băsescu a menţionat că acest lucru nu se poate, fiind interzis printr-o decizie a Curţii Constituţionale.

"Am analizat toate variantele, că putea să vină domnul Ponta, la câtă minte are, să vină, să spună că îl pune pe domnul de la Buget la Cultură şi pe doamna la Buget", a afirmat Traian Băsescu.

Întrebat dacă există posibilitatea ca Ponta să fi făcut aceste nominalizări "special pentru a fi respinse", şeful statului a răspuns: "Dacă de asta le-a trimis, le-a trimis perfect îndreptăţit, dacă de asta a urmărit, să îi fie respinse. Numai că este ruşinea lui să propuni asemenea candidaţi pentru cele două ministere".

El a criticat, pe de altă parte, faptul că premierul nu a discutat cu el propunerile anterior ca ele să fie anunţate oficial.

"Din păcate, Victor Ponta a recurs, pentru prima dată, la anunţul prin televiziune, că s-a dus la stăpânii lui de la Antena 3 şi acolo a anunţat ce propuneri va face, iar a doua zi mi-a trimis propunerile. Până acum, de fiecare dată, am discutat propunerile, exact pentru a preveni astfel de situaţii", a subliniat Traian Băsescu.

Mai multe pentru tine:
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Sfatul Reginei Elisabeta pentru Kate Middleton înainte de a se căsători cu Prințul William, cel care a devenit soțul ei „încăpățânat”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online