Adriana Săftoiu: Băsescu este pur şi simplu nesimţit. În cazul Ridzi putea să tacă. Aceasta este limita acestui ins

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Fostul purtător de cuvânt al Administraţiei Băsescu, Adriana Săftoiu, a criticat în termeni duri declaraţiile fostului preşedinte Traian Băsescu referitoare la fostul ministru Monica Iacob Ridz, condamnată la cinci ani de închisoare.

„Doamnelor, Domnilor! Nu ştiu ce credeţi voi, dar eu despre cazul Ridzi (care are o situaţie extrem de delicată şi nu ar fi decent din partea mea să spun public cu ce probleme medicale se confruntă cu cei doi copii de până în trei ani) am o singură părere, acum după ce l-am auzit pe Băsescu care s-a declarat dezamăgit de cea care e încarcerată şi care a refuzat să scrie despre de ce şi pentru cine făcea acel spectacol: că e pur şi simplu nesimţit. Putea să dea nenumărate exemple despre tineri rataţi în politică, dar iîn cazul Ridzi putea să tacă! Aceasta e limita acestui ins“, a scris Adriana Săftoiu, pe pagina sa de Facebook.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a inclus-o pe Monica Iacob Ridzi, ministru Tineretului şi Sportului în Guvernul Boc, în generaţia de tineri pe care o consideră ratată. „Avem o generaţie de tineri ratată, din care fac parte Ponta, Şova, Ridzi, pe care am susţinut-o enorm“, a spus Băsescu, la TVR.

Monica Iacob Ridzi a fost condamnată la 5 ani de închisoare cu executare în dosarul în care este acuzată de abuz în serviciu. Practic, judecătorii Curţii Supreme au menţinut sentinţa dată de prima instanţă. Decizia magistraţilor este definitivă, aşa că fostul ministru a fost deja încarcerat luni seara după ce s-a predat la Poliţia din Cluj.

Mai multe pentru tine:
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €