Se deschide prima porţiune de drum expres din România

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Foto: Facebook Sorin Grindeanu

Premierul Nicolae Ciucă a anunţat, în cadrul şedinţei de Guvern, că joi, 21 aprilie, se deschide centura de ocolire a municipiului Balş. Potrivit oficialului, aceasta este o veste bună pentru cei care circulă pe itinerariul Bucureşti - Piteşti - Craiova - Severin - Timişoara.

„Astăzi, se deschide centura de ocolire a municipiului Balş, avem garanţiile, domnule ministru, şi de la contructor. Este un demers care a început cu aproximativ trei ani în urmă şi iată că reuşim să deschidem astăzi prima porţiune de drum expres din România, care va asigura cu certitudine evitarea acestei aştepări şi pierderea timpului în trafic, în localitatea Balş”, a spus şeful Executivului, informează News.ro. 

Ciucă a mai spus că speră ca românii să se poată bucura de timpul câştigat în trafic, precizând că aceasta este o veste bună pentru cei care circulă pe itinerariul: Bucureşti-Piteşti-Craiova-Severin-Timişoara. 

„Ştim că la mijlocul distanţei, în localitatea Balş, de fiecare dată traficul se aglomera şi pe câţiva kilometri se petreceau şi mai mult de un ceas”, a mai afirmat şeful Executivului. 

Şi secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionel Irinel Scrioşteanu, anunţa, la sfârşitul săptămânii trecute, că primii kilometri de Drum Expres, construiţi în România, vor fi daţi în trafic joi, 21 aprilie.

„Am făcut astăzi (n.r. sâmbătă) ultima vizită pe şantierul Drumului Expres Craiova – Piteşti, înainte de recepţia şi darea în folosinţă a Lotului 1 al Tronsonului 2, care va asigura preluarea traficului în zona oraşului Balş. Este vorba despre primii 18,5 km din Drumul Expres Craiova – Piteşti, respectiv Lot 1 km 17+700 - km 36+200 din Tronsonul 2. 

După deschiderea circulaţiei rutiere, accesul pe acest lot se va face astfel:

- pe relaţia Craiova-Piteşti, accesul se face din DN65, prin sensul giratoriu executat în apropiere de Balş

- pe relaţia Piteşti-Craiova, accesul se va face prin sensul giratoriu construit pe DN65, spre localitatea Piatra Olt. În scurt timp vom da în trafic şi Lotul 2 al Tronsonului 2.”, a transmis oficialul pe pagina sa de Facebook.

Potrivit acestuia, Tronsonul 2 are o lungime de 39,85 km, cu punct de început limita dintre judeţele Dolj şi Olt, iar ca punct final Municipiul Slatina, la intersecţia cu DN 65. 

Acesta traversează teritoriile administrative ale localităţilor Balş, Bârza, Piatra Olt, Slătioara, Ulmi, Slatina şi Valea Mare. 

Drumul Expres Craiova - Piteşti este împărţit în patru tronsoane. Va avea o lungime de peste 121 km şi câte două benzi pe fiecare sens. Vor fi realizate 10 intersecţii rutiere şi 75 de poduri şi pasaje. 

La rândl său, ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunţa la sfârşitul lunii martie că Lotul 1 din Tronsonul 2 al Drumului Expres Craiova-Piteşti va fi deschis înainte de Paşte. 

„Lotul 1 din Tronsonul 2 al Drumului Expres Craiova-Piteşti va fi deschis înainte de Paşte! Acest lot va rezolva inclusiv problema aglomeraţiei din oraşul Balş. În scut timp va fi deschis şi lotul 2 al aceluiaşi Tronson, care va duce la eliminarea blocajelor din Slatina. Vorbim de 40 de km de drum modern de mare viteză. Acestea sunt rezultate obţinute de constructori care iau în serios contractele”, a scris Sorin Grindeanu pe Facebook. 

Tronsonul 2: Balş - Slatina

Lungime: 39,85 km

Tronsonul 2 este la rândul său împărţit în două loturi: Balş-Piatra Olt de 18,5 km şi Piatra Olt-Slatina de 21,35 km

Constructor: UMB - Tehnostrade - SA&PE Construct (România)

Valoare: 1.45 miliarde lei (fără TVA)

Contract semnat: decembrie 2018 (lucrări începute în 2019) - 12 luni proiectare - 24 luni execuţie

Termen de finalizare: Q2 2022

Specificaţii tehnice pentru Drumul Expres DX12:

Lungime: 121 km

Viteza de proiectare: 120 km/h

Platforma: 22,00 metri

Partea carosabilă: 4 x 3,5 metri

Spaţiu median: 3,00 metri

Acostamente: 2 x 1,5 metri

Benzi de încadrare: 4 x 0,5 metri

Mai multe pentru tine:
Numerologia anului 2026 indică un an deosebit. Datele-cheie ale anului și predicțiile după ziua de naștere
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Crima pasională din Ploiești. Viața medicului Roxana Călin după ce a ucis-o pe soția amantului. S-a recăsătorit cu un bărbat din domeniul juridic și călătorește de la Monaco în toată lumea
Descoperire fantastică. Organul care produce aproape toată serotonina din corp. Nu e creierul. Din cauza asta ne îmbolnăvim de anxietate și depresie
Rămas fără un picior, tatăl lui Meghan imploră disperat: ”Nu vreau să mor ca un străin”. Va fi impresionată Ducesa?
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat