Cum economisesc bani companiile care-şi schimbă sediul

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pe segmentul clădirilor de birouri, chiriile au scăzut cu 15-20% încă din prima jumătate a anului 2009, pe fondul creşterii de stoc. Tendinţa a fost rapid sesizată de către chiriaşi care au acţionat în două direcţii : renegocierea contractelor sau mutarea în alte sedii


Companiile care au decis să-şi schimbe sediul reuşesc să economisească sume de ordinul zecilor de mii de euro.
Astfel, o companie care doreşte sa-şi mute birourile în centrul Capitalei, într-o clădire de clasa A,  plăteşte anul acesta, în medie, 20 de euro  pe metru pătrat pe lună, faţă de 22-25 de euro anul trecut, potrivit unei analize realizate de compania de consultanţă imobiliară Colliers International. Economia rezultată dintr-o astfel de operaţiune poate ajunge şi la 60.000 de euro pe an, în cazul unui spaţiu de 1.000 de metri pătraţi.

Unii proprietari oferă amenajare gratuită

În zonele semi-centrale, un chiriaş va plăti în jur de 16-18 euro pe metru pătrat pe lună, faţă de 18-20 euro anul trecut, ceea ce reprezintă economii de aproximativ 24.000 de euro pe an. Alegerea unui spaţiu de birouri într-o zonă periferică a Capitalei implică acum un cost de 12-14 euro pe metru pătrat pe lună, faţă de 14-16 euro în 2008. Economia anuală este, de asemenea,  24.000 de euro.
În acelaşi timp, avantajul conferit de scăderea chiriei poate fi contrabalansat de costul efectiv al mutării. Astfel, decizia chiriaşului de a investi în amenajări şi design, de a schimba mobilierul, dar şi cerinţele tehnice ale acestuia pot creşte semnificativ bugetul necesar mutării.
Proprietarii au sesizat aceste aspecte şi, pentru a avea un avantaj competitiv, au devenit mai generoşi în a-i motiva pe chiriaşi să se mute. „Proprietarii de clădiri sunt dispuşi acum să ofere stimulente importante, precum amenajarea gratuită a spaţiului, tocmai pentru ca mutarea să nu genereze o cheltuială suplimentară”, explică Maria Florea, senior broker office division în cadrul Colliers International. Printre alte facilităţi oferite de proprietarii de clădiri de birouri se numără şi termene de închiriere mai scurte, chirii reduse pentru primii ani sau chirie gratuită pentru câteva luni. 

Economia rezultată din mutarea sediului

 Sursa: Colliers International