Allianz-Ţiriac Pensii ţinteşte active de peste 200 milioane de euro

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Compania a atras deja aproape 600.000 de semnături pentru pensia obligatorie. Allianz-Ţiriac Pensii Private anticipează că va atrage peste 800.000 de clienţi pe segmentul de pensii private

Compania a atras deja aproape 600.000 de semnături pentru pensia obligatorie.

Allianz-Ţiriac Pensii Private anticipează că va atrage peste 800.000 de clienţi pe segmentul de pensii private obligatorii (Pilonu II) până la finele campaniei de aderare. Titlurile de stat vor reprezenta o componentă importantă a politicii investiţionale a companiei în 2008.

Liderul pieţei de pensii facultative şi ocupantul locului doi pe segmentul de obligatorii, Allianz-Ţiriac Pensii Private a atras până la 15 noiembrie, 567.404 de adeziuni pe pilonul II. "Mizăm pe atingerea acestei cifre doar din vânzări directe, la care se vor adăuga cei până în 35 de ani care nu au aderat şi vor fi repartizaţi", a spus Crinu Andănuţ, directorul general al companiei Allianz-Ţiriac Pensii Private.

Acesta a anticipat că peste trei milioane de persoane vor adera la fondurile de pensii obligatorii până la 17 ianuarie 2008 în urma procesului de vânzare directă, iar volumul activelor pe Pilonul II va ajunge la finele anului 2008 la aproximativ 200 milioane de euro, în condiţiile în care colectarea sumelor va începe în perioada martie-aprilie a anului viitor. "Activele administrate de Allianz-Ţiriac Pensii Private în decembrie 2008 pe Pilonul II vor atinge 60 milioane de euro", a afirmat reprezentantul companiei.

În opinia oficialilor companiei, titlurile de stat vor reprezenta o componentă importantă a politicii investiţionale pe Pilonul II în 2008. "Motivele sunt profilul de risc al fondului pe care îl administrăm pe Pilonul II, AZT Viitorul Tău, la care se adaugă faptul că acest tip de instrumente permit cea mai mare expunere. În plus, fondul va investi în obligaţiuni corporatiste internaţionale şi municipale româneşti, precum şi în acţiuni emise de companii din România şi UE, cu orizont investiţional pe termen lung", a spus Andănuţ.

Segmentul corporate va fi mai receptiv în 2008

Oficialii companiei consideră că piaţa pensiilor facultative va înregistra creşteri puternice comparativ cu acest an în special datorită dezvoltării segmentului corporate, în condiţiile în care tot mai multe firme îşi includ în buget sumele aferente contribuţiei la pensia angajaţilor pentru 2008. "Ne aşteptăm să atragem peste 50.000 de noi clienţi, din care 50% din zona corporate", a mai afirmat Andănuţ.

El a adăugat că, în România, segmentul privind resursele umane din cadrul companiilor nu are încă o abordare profesionistă în ce priveşte fidelizarea clienţilor sau pensiile facultative, în contextul în care forţa de muncă din România este în scădere.

"Multe semnături duble au intrat deja la loterie după 15 noiembrie şi există un val de plângeri din partea unor persoane care susţin că nu au semnat cu niciun fond de pensii private obligatorii şi au primit acasă o informare conform căreia au semnat pentru pilonul II", a menţionat Andănuţ.

O altă problemă cu care se confruntă companiile care activează pe această piaţă vizează transferurile. "Agenţii de marketing vor încerca să-şi facă o sursă de venit anuală din transferul participanţilor, pentru că legea nu îi limitează" a mai spus oficialul Allianz-Ţiriac. El consideră că aceste foloase ar trebui limitate prin lege şi nu procedura de transfer în sine.

>> Fondul va investi în obligaţiuni corporatiste internaţionale şi municipale româneşti, precum şi în acţiuni emise de companii din România şi UE, cu orizont investiţional pe termen lung
Crinu Andănuţ,
directorul general al companiei Allianz-Ţiriac Pensii Private

Mai multe pentru tine:
Ce etnie are Alessia Pop, câștigătoarea de la Vocea României: „Nu pot exprima durerea pe care o simt ...”
Top 20 mașini de spălat și uscătoare 2025 – alege modelul perfect pentru casă și economisește inteligent
Pijamale pentru copii de Crăciun 2025 – cozy și hazlii, la ofertă, majoritatea sub 100 lei, cadouri de la Moșu’ pentru dimineți pline de magie
Cornel Dinu spune ce pensie încasează, după 40 de ani petrecuți la Dinamo: „Asta-i o țară, un stat care nu-și servește locuitorii, fură de la ei”
De ce se adaugă o lingură de mălai în compoziția sarmalelor. Un truc folosit de bucătăresele din Moldova
Cadouri de Crăciun pentru copii: 25 de hanorace și pulovere festive – de la modele la reducere sub 100 de lei, la cadouri unicat și personalizate
Dovada că Alessia Pop, câștigătoarea Vocea României, s-a cunoscut cu Theo Rose înainte de a urca pe scena concursului de la PRO TV. Unde au fost cele două
Cele mai bune 15 vinuri de pe eMAG în 2025: ce aleg românii de sărbători. Transformă mesele de Crăciun și Revelion în momente magice
Tricouri de Crăciun pentru copii și familie – Cadouri unice, outfituri cozy și reduceri exclusive eMAG: magia sărbătorilor în casa ta
Cadouri de Crăciun pentru el: Top 15 aparate și produse de ras și bărbierit verificate online – alege cadoul care îl va impresiona și răsfăța
Obiceiul adorabil de la Palatul Regal britanic, în ajun de Crăciun. Cum se împarte fericirea între prinți și prințese