Masa de sărbători în Interbelic: icre de manciuria 1%, mămaligă 99%

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un jurnalist a găsit pe undeva „carnetul de bal“ al unui boiernaş din interbelic (1937). „Pe la ora 13, în ziua de Crăciun, se strângeau musafirii: d’alde Malaxa, Asan şi Predoleanu, boierii Şerbănescu, Florescu şi Ştefănescu, generalul Petroff, avocatul Petrovicescu, ambasadorul X şi consul Y.“

Ce păpau? Ca la tot parvenitul, masa trebuia să se rupă de bunătăţi scumpe: „Ouă umplute pe bază de ficat de pasăre, unele poate şi cu anşoa, decorate cu frunzuliţe de pătrunjel sau murături, roşii umplute cu brânză de vaci de la olteni, mezeluri, neapărat salam de Sibiu, ghiudem, babic, kaizer, trei-patru feluri de brânzeturi, caşcavaluri, Camembert … Icre de Manciuria şi Beluga (negre) şi autohtonele icre de ştiucă.” Şi asta era doar începutul, după care urma ospăţul. Ziaristul nostru a publicat notiţele, iar pe Facebook s-a tras concluzia, în vechea linie mitologică: ce bine se trăia în „Epoca de aur” interbelică. Da, se trăia bine, dar doar pentru 1% din populaţia acestei ţări. Să aruncăm un ochi fugitiv peste nişte date cinice…

Din volumul lui Bogdan Murgescu - România şi Europa. Acumularea decalajelor economice (1500-2010)

  • Consumul mediu pe locuitor în RO 1938 -  2760 calorii/zi – 18 kg carne/an persoană / Să comparăm cu Bulgaria 2900 calorii/zi – 22 kg carne / persoană / Să comparăm cu alţi ani – în 1970 - 31,2 kg carne/persoană, în 1980 – 62 kg, în 1989 – 50,2 kg.  
  • Speranţa de viaţă în RO - 1938 – 40,29 (bărbaţi) – 41,40 (femei) / Să comparăm cu Bulgaria în acelaşi an – 45,92/46,64 / Să comparăm cu alte perioade: anul 1970 – 66,3 la bărbaţi şi 70,9 femei.  
  • Mortalitatea infantilă 1938 (morţi sub 1 an la 1000 nou-născuţi) – 182,5 / Să comparăm cu Bulgaria în acelaşi an – 144,4 / Să comparăm cu alţi ani – 1960 – 74,6, în 1980 – 29,3, în 1990 – 26,9.  
  • Populaţia analfabetă în procente la 1938 – 54,3 % / Să comparăm cu Bulgaria în acelaşi an – 31,4%.  
  • În România lui 1938 numărul de doctori era de 1,1 la 10.000 de locuitori. Să comparăm: în anii ’80, raportul ajunge la cifra de 20 la 10.000 de locuitori.  
  • Nivelul de industrializare la 1937 în RO (indici pe locuitori, Regatul unit = 100) – 5,9 / Comparaţie cu Ungaria 21,3.  
  • În 1930 în RO forţa de muncă prinsă din agricultură este 77,2% - să comparăm cu alţi ani: 1950 – 74,3 %, în 1980 – 29,8 %.

Concluzia istoriucului Bogdan Murgescu: „Decalajele României faţă de cele mai multe ţări europene s-au ampificat în perioada interbelică”. 

Mai multe pentru tine:
Gina Pistol, situație neplăcută cu o angajată a aeroportului Otopeni: „Ce nu mai știa doamna este că am și crescut în Ferentari câțiva ani”
A renunțat la Hollywood și-a murit în „Mecca Scientologiei”! Misterul morții actorului Julian McMahon
Rică Răducanu mătură și servește, pe caniculă, la localul din Neptun. E la un pas de faliment: „Numai barosanii mai lasă bacșiș!” Cât costă ciorba de pește?
Prodanca și Reghe, un nou scandal cu Poliția, la Snagov! A pândit-o când era plecată la Dubai și a venit iar după barcă! „Sper ca doamna Caciuc să-l țină ascuns în casă să nu se mai facă de râs!”
Iubita lui Ilie Bolojan a atras toate privirile în nordul Capitalei. A ales o ținută simplă pentru o cină importantă
INTERVIU Regizoarea Mona Nicoară: „Felul în care Nina Cassian îşi gestiona trecutul e un receptacul bun pentru propriile noastre gânduri“
Muncitor şi procuror: istoria României recente în 666 de cuvinte
Plăcinte de casă, rețeta simplă și autentică cu gust delicios. Se prepară imediat. VIDEO
La ce orori era supusă Monica Gabor de proxenetul Dinu Damaschin. A vândut-o pe 1000 de dolari la 16 ani: „I-am spus lui Cristi Tănase ca sunt virgină, dar m-a violat”
Cum a falimentat Prințesa Kate un brand de haine? O marcă preferată a ei iese de pe piață
„Statul român funcţionează, dar nu pentru cetăţeanul de rând, ci pentru marele capital“. Vasile Ernu în dialog cu Daniela Gabor, profesoară de economie şi macrofinanţe