VIDEO Seara oaspeţilor în Liga Campionilor: Manchester City - Barcelona 0-2 şi Leverkusen - PSG 0-4!

0
Dani Alves i-a strecurat mingea printre picioare lui Hart FOTO Reuters

Barcelona şi Paris Saint Germain sunt cu un picior în sferturile Ligii Campionilor după victoriile categorice obţinute în deplasare.

Manchester City - Barcelona 0-2

Messi 54 (penalty), Dani Alves 90

VIDEO CU CELE MAI IMPORTANTE FAZE

În derbyul serii, Manchester City a ţinut-o în şah pe Barcelona doar o repriză. Faza cheie a meciului s-a petrecut în minutul 53, când Demichelis l-a faultat din postură de ultim apărător pe Messi, iar arbitrul l-a eliminat pe fundaşul lui Manchester City şi, în loc să dicteze lovitură liberă, a acordat penalty. Messi a transformat, iar Dani Alves a închis tabela în ultimul minut de joc

Bayer Leverkusen - PSG 0-4

Matuidi 3, Ibrahimovici 39 (penalty), 42, Cabaye 88

În Germania, Bayer Leverkusen a fost spulberată de Paris Saint Germain. Francezii conduceau cu 3-0 încă de la pauză. Al doilea gol al lui Ibrahimovici, cel din minutul 42, a fost unul de excepţie, un şut în vinclu de la marginea careului, mingea plecând din gheata atacantului suedez cu 105 kilometri pe oră!