FOTO+VIDEO Dortmund - Bayern: 1-1 / Götze, criticat de suporterii Borussiei după ce a semnat cu Bayern

0
Bayern München a obţinut un regal cu Borussia Dortmund FOTO goalscoresoccer.com

Borussia Dortmund - Bayern München / Partida disputată sâmbătă şi încheiată cu o remiză (1-1) în Bundesliga a fost una de orgoliu, formaţia din München fiind deja campioană datorită avansului de 20 de puncte deţinut cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Totuşi, cele două formaţii nu s-au plafonat şi au făcut spectacol în primul eşalon german. Kevin Grosskreutz a deschis scorul pentru Borussia în primul sfert de oră (11'), însă Mario Gómez a adus prelaut pasa lui Rafinha şi a adus egalarea în minutul 23, rezultat cu care s-a intrat la pauză. Borussia a ratat şansa majorării scorului în minutul 60, când Robert Lewandowski nu a reuşit să transforme un penalti, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Suporterii Borussiei au afişat un mesaj la adresa lui Mario Götze, mijlocaşul semând un nou contract cu Bayern. „Modul în care cauţi banii arată cât de mare e inima ta cu adevărat. F*** off, Götze!“ au notat aceştia pe banner. Peste 21 de zile, Borussia şi Bayern vor disputa trofeul Champions League, cea mai importantă competiţie intercluburi de fotbal.

Echipe

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Grosskreutsz, Santana, Subotic, Schmelzer - Kehl, Sahin - Klaszczykowski, Gundogan, Schieber - Lewandowski.

Bayern Munchen: M Neuer - Rafinha, Van Buyten, Boateng, Contento - Tymoshchuk, Luiz Gustavo, Alaba, Shaqiri - M Gomez, Pizarro.