VIDEO Accidentare gravă în Premier League: portarul lui Arsenal, în agonie

0
Portarul Bernd Leno s-a accidentat grav în timpul partidei Brighton - Arsenal, 2-1. Foto:Twitter @Arsenal

Arsenal a suferit a doua înfrângere consecutivă de la reluarea meciurilor în Premier League, cedând, la limită, 1-2, în deplasarea de la Brighton. Vestea cea mai proastă pentru „tunari“ este însă că portarul Bernd Leno s-a accidentat grav la finalul primei reprize şi, cel mai probabil, va lipsi de pe teren cel puţin şase luni.

Aflată pe un modest loc 9 în Premier League, Arsenal suferă o a treia pierdere importantă la reluarea campionatului, după ce Xhaka şi Pablo Mari se accidentaseră în duelul cu Manchester City.

Portarul german a călcat prost după o intrare energică a lui Maupay, în minutul 40, s-a prăbuşit pe gazon în agonie, având nevoie de intervenţia promptă a medicilor şi de calmante, însă în timp ce era scos pe targă a protestat vehement, reproşându-i adversarului că nu l-a evitat. Leno s-a accidentat grav la genunchi şi este suspect de ruptură de ligamente.

Maupay a fost în cele din urmă omul decisiv pentru Brighton, înscriind golul victoriei în minutul 90+5.