Start în Liga I: Craiova se impune cu 2-0 în faţa Iaşiului, show Băluţă

0
Gustavo a marcat al doilea gol al Craiovei FOTO Mediafax

CSU Craiova şi CSMS Iaşi au jucat în primul meci al ediţiei centenare a Ligii I, iar oltenii s-au impus cu 2-0 într-un meci jucat la Severin.

Antrenorul italian Devis Mangia a debutat cu un succes pe banca echipei craiovene, 2-0 pentru CSU în meciul cu CSMS Iaşi. Jocul a fost decis de golurile marcate de Băluţă, în minutul 42, şi Gustavo, în minutul 50.

Băluţă a marcat cu capul după o centrare a lui Ivan, iar Gustavo a finalizat cu un şut din careu pasa aceluiaşi Băluţă.

Ivan a ratat o ocazie uriaşă şi a fost schimbat în minutul 69 cu Mihai Roman, fiind evident dezamăgit de această decizie a antrenorului

Devis Mangia: „Sunt mulţumit de toţi jucătorii. Contra Milanului ne vom juca şansa“.

CS Universitatea Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelic, Barthe, Briceag - Gustavo (Bărbuţ '80), Screciu (Burlacu '89), Zlatinski, Bancu - Băluţă, Andrei Ivan (M.Roman '69). Antrenor: Devis Mangia

CSMS Iaşi: Koselev - Tiago Miguel, Mihalache, Frăsinescu, Bosoi - Cioinac - Danale (Chelaru '72), Platini (Sin '72), Pedro Mendes (Moldovan '82), Spătaru - Andrei Cristea. Antrenor: Flavius Stoican