O „pălărie“ prea mare pentru HCM Baia Mare: vicecampioana României, bătută din nou de rusoaice. Clasamentul grupei

0

Handbalistele antrenate de Aurelian Roşca au pornit cu o victorie în prima fază a grupelor, însă de atunci au fost bătute meci de meci, iar sâmbătă au trăit o partidă dramatică.

După un start fulminant în grupele Ligii Campionilor, 33-27, în deplasare, cu Krim Ljubljana (Slovenia), HCM Baia mare a luat-o la vale.

Au urmat cele două eşecuri de pe teren propriu cu Larvik (29-31) şi Rostov-Don (20-22). Seria neagră a continuat şi în cel de al doilea meci cu reprezentativa Rusiei. Chiar dacă au jucat destul de bine în prima repriză, atunci când au şi condus cu 15-14 la pauză, fetele de la HCM n-au reuşit să ţină ritmul şi în a doua parte. Rostov-Don s-a distanţat, la un moment dat, la 27-23 şi s-a impus cu 27-26.

Pentru Baia Mare au înscris: Do Nascimento 2, Geiger 1, Pineau 10, Abbingh 4, Ardean 2, Jezici 3, Gjeorgjievska 2, Marin 1, Nechita 1

Pentru HCM Baia Mare urmează partidele cu Krim Ljubljana (14 noiembrie) şi Larvik (21 noiembrie).