Naţionala Under 17 a României a ratat calificarea la Turneul de Elită, după ce a luat gol în prelungirile meciului

0
Micovschi
Micovschi

Reprezentativa Under 17 a României a remizat în faţa Slovaciei în ultimul joc al grupei de calificare la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Euro 2016.

În precedentele două jocuri, ”tricolorii” antrenaţi de Adrian Boingiu au învins Ungaria, gazda turneului de calificare, 2-1, goluri Craiu şi Dragomir, şi au pierdut întâlnirea cu Georgia, 0-3. Astfel, remiza de astăzi a fost insuficientă pentru ca ”tricolorii” să avanseze în următoarea rundă.

Echipa Slovaciei: Valach-cpt. - Majdan, Dybala, Spiriak (63 Almasi), Lacko - Kopas, Bedats - Tomic, Vician (47 Brenkus), Sluka - Gerebenits (68 Bednar). Antrenor: Ladislav Hudec

Rezerve: Petras - Kralovic

Echipa României: Vlad - Haruţ, Boboc, Podină, Neciu - Dragomir-cpt., Dulca - Ganea (60 Gheorghe), Craiu, Micovschi - Sîntean (57 Moldoveanu). Antrenor: Adrian Boingiu

Rezerve: Iliescu - Chifu, Pădureţ, Măţan

Eliminare: Dybala (71)

România a deschis scorul prin Craiu, în minutul 10, dar a fost egalată în prelungirile meciului, minutul 80+3, prin reuşita lui Almasi.

Golul marcat de Georgia în prelungirile partidei cu Ungaria, 2-2, i-a trimis pe ”tricolori” pe locul 3 în grupă.

Clasamentul grupei înaintea ultimei etape este următorul:

clasament

Primele două clasate în grupă s-au calificat la Turul de Elită, ultima rundă înaintea Campionatului European din Azerbaijan (5-21 mai 2016). La Turul de Elită se mai califică şi cele mai bune 5 ocupante ale locurilor 3 din cele 13 grupe de calificare, dar România nu se află printre acestea.