Meci maraton în Cupa Davis. O partidă a duelului Argentina- Brazilia a durat 6 ore şi 42 de minute. Disputa continuă azi

0
Leonardo Mayor a ţinut Argentina în viaţă

Meciurile din Cupa Davis trebuiau să se încheie ieri, dar o dispută maraton în duelul Argentina - Brazilia a amânat "fluierul final".

Leonardo Mayor (Argentina) şi Joao Souza (Brazilia) au jucat al doilea cel mai lung meci din istoria tenisului şi cel mai lung din istoria Cupei davis. Cei doi s-au duelat pe teren timp de 6 ore şi 42 de minute, Mayor reuşind să învingă cu scorul de 7-6(4) 7-6(5) 5-7 5-7 15-13 şi să amâne deznodîmântul partidei Argentina - Brazilia, a cărei miză este accederea în sferturile de finală ale competiţie, unde învingătoarea va întîlni Serbia lui Novak Djokovici. Î

n acest moment scorul este 2-2, iar din cauza întârzierii meciului dintre Mayor şi Souza, partida dintre Delbois şi Belluci a fost întreruptă la scorul de 6-3, urmând a se relua azi, de la ora 16.00 ora României.