Finala de la Roland Garros: Simona Halep, învinsă de Maria Şarapova în 3 seturi, după 3 ore de joc!

0

Simona Halep şi Maria Şarapova au oferit o finală admirabilă la Roland Garros. Rusoaica s-a impus extrem de dificil, cu 6-4, 6-7, 6-4!

Meciul s-a disputat pe arena centrală Philippe Chatrier, iar Simona Halep a fost susţinută masiv de fanii români. Ea a cedat primul set cu 6-4, dar a revenit superb în partea a doua a meciului!

Setul al doilea a ajuns la 6-6 după o serie de 4 breakuri succesive. În tiebreak, Şarapova a condus cu 5-3, însă Halep a câştigat 4 mingi la rând şi a câştigat setul al doilea cu 7-6 (5)!

"În acest moment al jocului, după ce am pierdut setul al doilea, am fost puţin zdruncinată mental", a spus Şarapova după meci.

În setul decisiv, rusoaica a găsit resurse să se impună şi a câştigat cu 6-4, la capătul unei partide care a durat puţin peste 3 ore de joc şi care a avut o parte însemnată de dramatism.

CE A SPUS ŞARAPOVA DUPĂ MECI

CE A SPUS HALEP DUPĂ MECI

Simona Halep este primul român care a ajuns într-o finală de Grand Slam după 34 de ani. Ea s-a calificat în ultimul act fără să piardă vreun set.

Ziua a începuse perfect pentru români, cu Ioana Roşca şi Ioana Ducu impunându-se în finala de dublu în competiţia destinată junioarelor.

Pe parcursul ultimelor două zile, adevarul.ro v-a ţinut permanent la curent cu tot ceea ce înseamnă acest meci, prin intermediul unui blog live!

Simona Halep va urca, de luni, pe locul al treilea în clasamentul WTA, depăşind-o pe poloneza Agnieszka Radwanska. Ea va încasa şi un cec consistent, de 825.000 de euro.

Livetext

Setul al treilea: 6-4 pentru Maria Şarapova

1-0 pentru Şarapova, break făcut de rusoaică.

1-1 Halep a profitat de două duble greşeli ale adversarei, iar Maria Şarapova şi-a pierdut şi ea servciul.

2-1 pentru Simona Halep, care a revenit de la 0-30 pentru a câştiga jocul cu 4 mingi superbe! Meciul a sărit bine de 2 ore şi 30 de minute. "Sunt pregătită să joc 3-4 ore, cât e nevoie", spunea Halep înaintea meciului.

2-2 e rândul rusoaicei să-şi facă serviciul. Halep a avut două mingi de break, salvate de Şarapova. Tensiunea creşte pe Philippe Chatrier.

3-2 pentru Şarapova. Ea a condus cu 40-0, Halep a câştigat două mingi, dar n-a putut să salveze şi ultima minge de break.

4-2 pentru Şarapova. Joc la 0, pe propriul serviciu. Rusoaica are un psihic de fier

4-3 Joc important câştigat de Halep, care strânge diferenţa

4-4! Break Simona, care profită de încă două duble greşeli ale adversarei! Şarapova a făcut 12 duble greşeli deja!

5-4 pentru Şarapova, după un break la 0. Va servi pentru câştigarea meciului. Se joacă de 3 ore, e o finală care va rămâne, cu siguranţă, în istorie.

6-4 pentru Şarapova în setul decisiv! A fost o finală extraordinară, câştigată foarte greu de rusoaică!

Setul al 2-lea, 7-6 (5) pentru Simona Halep!

1-0 pentru Maria Şarapova, care a câştigat un joc solid, pe propriul serviciu, la 0. Din tribună se aude tot mai des "Haide, Simona!"

2-0 break Şarapova, care se distanţează în setul al doilea. Halep pare puţin timorată de forţa şi precizia loviturilor trimise de rusoaică.

2-1 Simona a revenit în set, reuşind un break pe serviciul Şarapovei. Halep a anticipat mai bine mingile trimise de rusoaică.

2-2 Revenire superbă a Simonei, care a câştigat un joc pe serviciu cu o apărare foarte bună.

3-2 Şarapova a făcut 3 duble greşeli, dar a reuşit în cele din urmă să îşi treacă în cont acest joc important.

3-3 Simona a încheiat jocul cu un lung de linie frumos şi a egalat din nou situaţia.

4-3 pentru Şarapova, care şi-a făcut şi ea serviciul. Meciul a crescut în intensitate, Halep a câştigat două mingi foarte frumoase, dar a pierdut la 30.

4-4 Simona a salvat 2 mingi de break şi a reuşit un joc foarte important! Dacă rusoaica făcea breakul, servea pentru meci!

5-4 break Simona! Halep a câştigat mingea meciului, un raliu de 20 de lovituri în care a reuşit de două ori să iasă din dificultate. Românca va servi pentru set!

5-5 Şarapova face şi ea breakul, cu o minge extrem de norocoasă, care a căzut din banda fileului în terenul Simonei.

6-5 pentru Halep, încă un break făcut de Simona şi o nouă şansă de a închide setul.

6-6 Break şi pentru Şarapova şi vom avea tie break în setul al doilea.

Tiebreak: de la 5-3 pentru Şarapova, Halep a câştigat 4 mingi la rând şi setul!

Setul 1 - 6-4 pentru Maria Şarapova

1-0 pentru Simona Halep, care câştigă pe serviciul Şarapovei! Rusoaica a condus cu 40-30, dar a făcut o dublă greşeală şi încă 2 greşeli neforţate.

2-0 Simona, românca a încheiat jocul cu două lovituri aproape de tuşă!

2-1 Şarapova a revenit în joc, după ce a finalizat foarte frumos câteva schimburi de mingi. Meciul a început spectaculos, cu lovituri de cel mai înalt nvel.

2-2 Şarapova a făcut breakul după un joc extrem de disputat, de peste 8 minute. Maria a avut 4 şanse de break.

3-2 pentru Maria Şarapova, care se impune în 3 jocuri la rând. A fost încă un joc foarte lung, în care Halep a avut şi o minge de break. Cele 5 jocuri s-au disputat în 35 de minute.

4-2 break Şarapova la 15, rusoaica a dominat clar acest joc şi a trimis o minge foarte frumoasă, un lob peste Simona.

5-2 Maria e în control asupra setului, după al 5-lea joc la rând adjudecat. A câştigat din nou la 15.

5-3 Simona a întrerupt seria victorioasă a Şarapovei cu un joc câştigat uşor pe propriul serviciu, la 0.

5-4 break Simona, care nu vrea să cedeze setul fără luptă! Halep va servi pentru a egala situaţia

6-4 break Şarapova, care a câştigat primul set al finalei după aproape o oră de joc.