VIDEO Daruri de la batavi. Olanda a câştigat la Istanbul, 2-o cu Turcia, şi ne-a trimis la baraj

0
Robben e felicitat după ce-a deschis scorul.FOTO: Reuters

Van Gaal şi-a ţinut promisiunea de la conferinţa de presă, Olanda a învins Turcia la Istanbul, scor 2-0, şi a dat o mână de ajutor la calificarea României la barajul de CM. Golurile au venit în debutul celor două reprize. Robben a deschis scorul, Sneijder a închis tabela.

În celălalt meci al grupei, Ungaria a învins cu acelaşi scor Andorra, pe teren propriu.

Comentariul LIVE TEXT al partidei Turcia - Olanda 0-2

Min. 90 S-a încheiat şi partida de la Istanbul. Olanda câştigă cu 2-0 în faţa Turciei şi ajută România. SUNTEM LA BARAJUL DE CM!

Min. 87 la Istanbul, la Bucureşti meciul s-a încheiat

Min. 85 Sahan, cel mai bun jucător al turcilor, de când a intrat, a încercat un şut de la distanţă, dar balonul a trecut pe lângă poarta Olandei

Min. 80 La pauză, turcii au încercat o strategie şi au întârziat reluarea partidei, venind de la cabine abia cu cinci minute după ce-a început meciul de la Bucureşti. Degeaba. Au nevoie de trei goluri pentru calificare în acest moment, ceva aproape imposibil.

Min. 75 Terim riscă totul pe atac, sacrifică un mijlocaş defensiv, pe Selcuk Inan şi trimite în teren un mijlocaş ofensiv, pe Tosun

Min. 70 Turcia arată mai bine după cele două schimbări, dar pare că şi Olanda a făcut uşor pasul înapoi, la 2-0

Min. 70 Cillesen e la un pas de un tontogol. Goalkeeperul Olandei nu reuşeşte, în primă fază, să stopeze o pasă înapoi, apoi reluarea lui Sahan e blocat de Blind

Min. 66 Sahan are o ocazie importantă. Centrarea lui Tore este reluată de Sahan peste poartă

Min. 56 Terim face şi el două schimbări în acelaşi minut. Ies Burak Yilmaz şi Adin, intră Tore şi Sahan.

Min. 48 Olanda ne ajută enorm, conduce cu 2-0! A marcat chiar Sneijder, dintr-o pasă a lui Kuyt. Jucătorul lui Fenerbahce a pasat, decarul lui Galatasaray a înscris! Turcii sunt bătuţi de jucători din campionatul intern.

Min. 46 Van Gaal face două schimbări: Kuyt în locul lui Van Persie, Bruma în locul lui Martins Indi

Min. 46 A Început repriza secundă

Min. 45 Pauză. Turcia-Olanda 0-1

Min. 44 Mare ocazie a turcilor, după o gafă a defensivei lui Van Gaal. Burak Yilmaz scapă singur spre poarta lui Cillesen, dar îşi prelungeşte balonul mult, din cauza unei preluări greşite, iar golakeeperul olandez intervine

Min. 40 Imediat vine replica Olandei. Voleu senzaţional al lui Sneijder, puţin pe lângă bara din stânga a lui Volkan

Min. 40 Una dintre cele mai mari ocazii ale turcilor. Centrare din banda stângă, Bulut reia cu capul peste poartă, din 8 metri.

Min. 38 Robben pătrunde în stilu-i caracteristic, de pe bandă spre interior, şi trimite spre poartă, puţin peste transversala lui Volkan

Min. 34 Şut deviat al lui Burak Yilmaz, balonul iese corner. Turcii nu obţin nimic din această fază fixă

Min. 33 Kaldirim vede un galben, pentru o intrare tare la Robben.

Min. 30 Şut slab al lui Sneijder, din afara careului, Volkan reţine fără probleme

Min. 25 Lovitură liberă de pe partea dreaptă pentru turci. Balonul e trimis în careu, Mehmet Topal ratează reluarea. Sunt două cornere consecutive pentru turci. Mingea îl loveşte în cot pe un fundaş olandez, din apropiere, dar nu se dictează penalty. Arda Turan e blocat în careu, apoi are un şut slab, parat de Cillesen. Primele minute de presiune serioasă la poarta batavilor.

Min. 20 Deşi Van Gaal a făcut câteva schimbări în echipa de start, faţă de cea care a zdrobit Ungaria cu 8-1, şi are câţiva jucători puţin experimentaţi în teren, precum goalkeeper-ul Cillesen şi mjlocaşul defensiv Clasie, Olanda arată bine în prima parte a meciului. Batavii controlează partida, turcii n-au avut nicio ocazie

Min. 15 Turcii par că se resimt după golul încasat. Robben le face viaţa grea în banda dreaptă

Min.8 1-0 pentru Olanda. Lovitură liberă de pe partea dreaptă, de la mare distanţă. Robben trimite în careu, balonul cade între mai mulţi jucători, Volkan e mascat şi e 1-0. La aceste scoruri, de la Istanbul şi Bucureşti, suntem la baraj

Min.7 Primul atac mai serios aparţine Olandei. Lens pătrunde pe stânga, dar şutul său e blocat de un fundaş turc

Min.1 A început partida. Olanda a avut balonul de start

Sneijder s-a îmbrăţişat înaintea partidei cu Terim, cel care i-a fost până de curând antrenor la Galatasaray. Presa turcă lansase azvonuri că Împăratul ar fi fost dems de la echipa de club şi din cauza olandezului.

Atmosferă emoţionantă pe "Sukru Saracoglu", 50.000 de fani turci cântă imnul în picioare

În cazul unor rezultate identice la Istanbul şi Bucureşti, teoretic victorii ale gazdelor, trebuie să batem Estonia la cel puţin cinci goluri diferenţă.

Dacă turcii vizează calificarea la baraj, ca şi noi, în cazul Olandei miza este o victorie pentru a fi cap de serie la tragerea la sorţi a grupelor CM.

Totuşi, chiar şi în cazul unui succes la Istanbul, batavii depind şi de alte rezultate, mai ales de două partidele din această seară din preliminariile Americii de Sud, Uruguay-Argentina şi Paraguay-Columbia.

Echipele de start:

Turcia (4-4-2): Volkan - Gonul, Kaya, Toprak, Kaldirim - Turan, Inan, Topal, Adin - Bulut, Yilmaz

Antrenor: Fatih Terim

Olanda (4-2-3-1): Cillesen - Janmaat, Martins, Vlaar, Blind - Clasie, Fer - Robben, Snejder, Lens - Van Persie

Antrenor: Louis Van Gaal