Cupa Mondială de Rugby: România - Italia 22-32. "Stejarii" au revenit spectaculos, dar prea târziu

0
Cătălin Fercu

Naţionala de rugby a României a disputat astăzi ultimul meci de la Campionatul Mondial de Rugby, pe care îl poate încheia cu o performanţă uriaşă.

Fără căpitanul Mihai Macovei, suspendat, şi Florin Surugiu, accidentat, şi cu o echipă epuizată fizic, dar parcă şi psihic, după confruntarea contra Canadei, România n-a reuşit să stea prea mult în picioare în faţa Italiei. Vlaicu ne-a dat speranţe la debut, transformând o lovitură de pedeapsă, prin care România a deschis scorul: 3-0.

Treptat însă, „stejarii” au fost doborâţi de tăvălugul italian, chiar dacă au fost câteva momente, în special în prima repriză, când ai noştrii au presat aproape de terenul de ţintă advers. Ca şi în meciurile precedente însă, România a primit un cartonaş galben şi a jucat zece minute în inferioritate, după excluderea temporară a lui Van Heerden.

Italia, o formaţie mai experimentată şi mai valoroasă, care nu degeaba joacă în „Turneul celor şase naţiuni” şi-a impus jocul cu regularitate şi a marcat eseu după eseu, primind şi un bonus ofensiv, care a făcut ca în minutul 50 scorul să arate 29-3. Istoria meciului era deja scrisă, iar realitatea este că Italia a fost mai bună.

România a reuşit însă o revenire meritorie, cu trei eseu, Apostol (2) şi Popârlan, iar scorul final a fost 32-22. „StejariI” au terminat pe locul patru în grupă, îndeplinind obiectivul învingerii Canadei şi ratând visul de a bate şi Italia. Comportarea poate fi socotită onorabilă şi ne clasează pe locul 16 într-un clasament final, neoficial.

Echipa României:  1. Mihăiţă Lazăr , 2. Otar Turashvili , 3. Paulică Ion, 4. Valentin Poparlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache (cpt), 7. Viorel Lucaci, 8. Daniel Carpo, 9. Valentin Calafeteanu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionuţ Botezatu, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Mădălin Lemnaru, 15. Cătălin Fercu.

Au mai jucat: 16. Andrei Rădoi, 17. Andrei Ursache,  19. Daniel Carpo, 20. Stelian Burcea, 21. Tudorel Bratu, 22. Csaba Gal şi 23.Adrian Apostol

rugby

Fluier final. 32-22.

Min. 79: Eseu România, prin Apostol. 32-22. Vlaicu ratează.

Min.75. Eseu România, prin Popârlan. 32-15. Transformă şi Vlaicu. 32-17

Min.70: Italia transformă o lovitură de pedeapsă. 32-10

Min. 67: Eseu România. 29- 8. Vlaicu mai aduce şi el 2 puncte. 28-10

Min.64: Italia presează pentru un nou eseu. Ne apărăm eroic. Iese Turaşvili, intră Rădoi.

Min.59: Iese Van Heerden şi intră Antonescu. Debut pentru el la Cupa Mondială.

Min.53: A ieşit Vali Ursache şi a intrat Stelian Burcea.

Min.50: Inevitabilul s-a produs. Italia reuşeşte al 4-lea eseu şi primeşte şi un bonus ofensiv. Plus lovitura transformată. E 29-3.

Min.45: Italia forţează un nou eseu. E aproape de buturile noastre.

Începe repriza secundă. Csaba Gal intră în locul lui Kinikinilau şi Andrei Ursache în locul lui Paulică Ion.

Min. 40: Eseu Italia. 20-3. "Stejarii" trebuie să schimbe ceva la pauză. 22-3 e scorul final al primei reprize.

Min.33: Irosim şansa unui eseu. Italia are balonul după minute bune în care i-am presat pe linia de ţintă.

Min.30: România a scăpat mingea înainte la 2 metri de terenul de ţintă. Rămânem în atac.

MIn.25: Italia e la 5 metri de buturile noastre. Grămadă ordonată cu introducerea adversarilor. Eseu Italia. 13-3. 15-3 pentru Italia.

Min.16: Van Heerden primeşte cartonaş galben. Jucăm zece minute în inferioritate, iar Italia are lovitură de pedeapsă. 8-3 pentru Italia.

Min.15: România penalizată pentru un placaj la gât efectuat de Kinikilau. Italia e in 22-ul nostru şi ne împinge spre buturi.

Min.10: Eseu Italia, prin Leonardo Sarto: 5-3 pentru italieni, care ratează şansa de a face 7-3, irosind lovitura.

Min.7: Italia ne surprinde în apărare, dar scăpăm fără eseu. Grămadă ordonată la 5 metru de buturile noastre, cu introducerea noastră. Scăpăm cu bine dintr-un moment foarte dificil.

Min. 5  Lovitură de pedeapsă pentru România de la 40 de metri. execută Vlaicu, care transformă. Avem 3-0.

Min. 2: Italia are lovitură de pedeapsă din propria jumătate, dar adversarii nu reuşesc să prindă tuşa.

România întâlneşte Italia, un adversar teoretic mai valoros, dar nu imposibil e bătut, iar o victorie ne-ar califica la campionatul Mondial din Japonia 2019. Ar fi pentru prima dată în istorie când "stejarii" ar obţine calificarea la un turenu final atât de devreme, însă acest lucru se poate întâmpla doar în cazul victoriei, egalul fiind în avantajul Italiei. Pentru acest meci, selecţionerul Lynn Howells a anunţat prima echipă, din care lipsesc doi jucători de bază: căpitanul Mihai Macovei, suspendat două săptămâni pentru un placaj periculos în meciul contra Canadei, şi Florin Surugiu, accidentat.