Halep la Beijing: Simona, devastatoare. Românca a spulberat-o pe jucătoarea în faţa căreia pierduse de trei ori

0

Constănţeanca de 25 de ani s-a oprit, săptătâmâna trecută, în semifinalele turneului de la Wuhan, iar acum dă semne că poate avansa destul de mult într-o altă întrecere găzduită de China.

Simona Halep (5 WTA) era condusă cu 1-3 în duelurile directe cu Yanina Wickmayer (Belgia, 56 WTA) până la confruntarea dintre cele două, în turul II, la Beijing.

Astăzi însă, românca a fost într-o formă de excepţie şi nu i-a dat nicio şansă adversarei ei. Halep a început fiecare set cu un break. Pe primul l-a adjudecat, după 33 de minute, cu 6-2. Apoi, a obţinut victoria impunându-se tot cu 6-2 în setul doi. Partida a durat 60 de minute.

Pentru Halep urmează un duel, în turul III, cu Zhang (36 WTA), aceasta trecând de Riske (60 WTA), scor 6-3, 4-6, 7-6.