FCSB a fost învinsă de Astra, scor 2-0, în Liga I; Planici a fost scos de pe teren pe targă după ce s-a accidentat la picior

0
Nicolae Dică FOTO Mediafax

Formaţia FCSB a fost învinsă, duminică, în deplasare, de echipa Astra Giurgiu, scor 2-0, în etapa a XIX-a a Ligii I. Bogdan Planici a fost scos de pe teren pe targă după ce a suferit o accidentare la piciorul stâng.

Golurile au fost marcate de Ioniţă '64 (penalti) şi Abang '81.

1-0: Alex Ioniţă a marcat în minutul 64, din penalti, după un fault al lui Enache chiar asupra atacantului Astrei.

2-0: Abang a marcat la colţul lung, din pasa lui Butean.

În minutul 80, Bogdan Planici a fost scos de pe teren pe targă, după ce a fost accidentat chiar de propriul portar, Florin Niţă, care a căzut pe piciorul stâng al fundaşului sârb.

Deoarece Nicolae Dică efectuase toate schimbările, FCSB a evoluat în 10 în ultimele zece minute ale meciului de la Giurgiu.

Astra Giurgiu: Lazar - Belu, Bejan, Erico, Al. Stan - Dandea, Takayuki, Mrzljak (Moise '84), Balaure (Butean '59) - Al. Ioniţă II (Radunovici ') - Abang. Antrenor: Edward Iordănescu

FCSB: Fl. Niţă - G. Enache, Planici, Larie, J. Morais - Pintilii, Nedelcu (Coman '46) - Teixeira (Popescu '64), Budescu, Fl. Tănase - Gnohere (Benzar '75). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Stan '73, '90+5 / Coman '88

Cartonaş roşu: Stan '90+5

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat de Alexandru Cerei şi Ciprian Danşa. Rezervă a fost Ionuţ Coza, iar observatori Alexandru Deaconu şi Ion Craiu.