Dan Petrescu a plecat cu coada între picioare din Qatar, dar nu duce lipsă de oferte."A spus că vrea să revină în Rusia"

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Dan Petrescu ar putea reveni în Rusia, acolo unde a antrenat cel mai mult în cariera sa
Dan Petrescu ar putea reveni în Rusia, acolo unde a antrenat cel mai mult în cariera sa

Deşi a plecat de la Al Arabi pe uşa din dos, Dan Petrescu nu duce lipsă de oferte. "Bursucul" a primit câteva propuneri avantajoase de a antrena echipe din Anglia, Italia şi Rusia, urmând ca în scurt timp să decidă pe care o va accepta.

Dan Petrescu a eşuat în misiunea lui de a lui campionatul cu Al Arabi în Qatar şi a fost dat afară de şeici. Părţile au reziliat pe cale amiabilă contractul, iar acum "Bursucul" îşi caută o nouă echipă. Şi se pare că această căutare nu va dura mult devreme ce tehnicianul a primit deja mai multe oferte de la cluburi din Anglia, Italia şi chiar Rusia, ţară în care Petrescu a mai antrenat în trecut. 

"Dan a părăsit Qatarul şi este acum la Bucureşti. Nu vreau să vorbesc despre sume, dar pot spune că părţile (nr. - Dan Petrescu şi clubul Al Arabi) s-au pus de acord, totul e bine, nimeni nu se poate plânge. Negociem cu mai multe cluburi din Anglia şi Italia, dar este şi o propunere din Rusia, de la o grupare din prima ligă. Dan a spus că vrea să se întoarcă în Rusia, aşa că este o prioritate această direcţie. Şi nu este vroba de Amkar Perm", a declarat agentul Pîrnău pentru R-Sport, agenţie de ştiri din Rusia, citată de Mediafax.

Dan Petrescu a mai antrenat în Rusia pe Kuban Krasnodar, între 2009 şi 2012, formaţie pe care a promovat-o în prima ligă şi pe care a dus-o până aproape de calificarea în cupele europene. Între 2012 şi 2014 "Bursucul" a pregătit pe Dinamo Moscova, de unde a fost demis în luna aprilie a acestui an.

Sport

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite