Cu Mutu şi Surdu în echipă, braşovenii au "bâjbâit" în meciul cu Gaz Metan: 0-0

0
Romeo Surdu, atacant FC Braşov

FC Braşov şi Gaz Metan Mediaş au deschis etapa a 17-a a Ligii 1 cu un meci ce va rămâne în istorie doar la statistici. Partida s-a încheiat fără goluri.

"Spectacol" fotbalistic în prima partidă din etapa a 17-a a Ligii 1. FC Braşov şi Gaz Metan Mediaş au oferit un "clasic" al campionatului nostru, o partidă pe care puţini şi-o vor mai aminti peste câteva zile. Meciul s-a încheiat 0-0 şi a avut 2-3 faze de notat.

Buga, în minutul 88, a fost aproape de a sparge gheaţa cu un gol ce i-ar mai fi încălzit pe suporterii ce au îndurat frigul de sub Tâmpa. Din poziţie favorabilă, Pele Buga a trimis spre plasă, dar portarul Gazului, Buchta, a respins salvator. În prima repriză, Fonseca a încercat o execuţie a la Ibrahimovici, însă mingea plecată din călcâi s-a dus în reclame.

Este al doilea 0-0 pe care braşovenii îl înregistrează pe teren propriu, după cel cu CFR Cluj.

Echipele de start:

Brasov: Mutu – Straut, Santos, Machado, Serginho - Dias, Mateiu, Madeira, Aganovic – Surdu, Fonseca

Rezerve: Bordea, Vagner, Potecu, Cristea, Moraru, Buga, Tatar

Gaz: Buchta – Zaharia, Muth, Frasinescu, Buzean – Todea, Tahar – Munteanu, Fl. Dan, C. Petre – Dan Roman

Rezerve: Gurincu, Roberto Romeo, Markovic, Vitinho, Avram, Llullaku, Bawab