CM 2018 - Argentina s-a prins în plasa islandezilor. Moment istoric pentru naţionala nordicilor

0

Prima surpriză a Campionatului Mondial din Rusia a fost consemnată la Moscova, pe stadionul Spartak, unde s-au întâlnit Argentina şi Islanda.

Naţionala nordicilor, prezentă în premieră la un turneu final de Campionat Mondial, s-a dovedit o nucă puternică pentru echipa lui Messi.

Sud-americanii au deschis scorul prin Kun Aguerro, în minutul 19, dar în continuare lucrurile nu au fost deloc o formalitate pentru Argentina. Islanda a egalat repede, după doar două minute, prin Finbogasson, care a marcat primul gol la Islandei la un Campionat Mondial.

În repriza secundă, Messi a avut şansa desprinderii, dar a executat extrem de slab un penalty acordat în favoarea echipei sale. Ulterior, Islanda s-a apărat foarte bine, starul Argentinei fiind marcat la sânge, iar partida s-a terminat la egalitate, scor 1-1.

În celălalt meci al Grupei D se întâlnesc de la ora 22.00 Croaţia şi Nigeria.