Ceahlăul - Chiajna 3-0: Ilie Stan poate deveni al treilea antrenor dat afară în acest weekend

0
Golubovici (stânga) a deschis drumul Ceahlăului spre victorie

Formaţia din Chiajna a pierdut, categoric, un meci extrem de important pentru evitarea retrogradării şi are un bilanţ catastrofal în 2013: 0 victorii, 1 egal, şase înfrângeri.

Ceea ce ar fi trebuit să fie un meci strâns între două formaţii aflate în subsolul clasamentului, s-a transformat într-o victorie la scor de neprezentare pentru Ceahlăul.

Gazdele au condus încă din minutul 2, prin Golubovici, au avut 2-0 la pauză, după ce Aitor (32) a punctat şi el, şi au „ucis“ jocul imediat după reluare, când Rusu (47) a făcut 3-0.

Rezultatul a ridicat Ceahlăul deasupra zonei retrogradării, unde a ajuns Viitorul Constanţa, care joacă, luni, la Iaşi, un alt derby pentru „supravieţuire“.

Ceahlăul ocupă poziţia a 13-a cu 27 de puncte. Concordia e pe 14 cu 24 de puncte, iar Viitorul, 25 de puncte, a ajuns pe 15, prima poziţie care duce în „B“.