Barcelona sperie Europa: ce au reuşit Messi, Suarez şi Neymar în acest sezon şi ce i-a spus Guardiola lui Leo pe teren

0

Cine a crezut, în minutul 7, la 1-0 pentru Bayern, că nemţii urmează să întoarcă scorul din tur, a omis un detaliu important: în acest sezon, tridentul MSN, format din Messi, Suarez şi Neymar, e de neoprit.

De altfel, până la pauză, catalanii au preluat conducerea, la Munchen, datorită celor trei jucători. De fiecare dată, Messi a pornit acţiunea, Suarez a continuat-o, iar Neymar a finalizat-o cu gol. După pauză, când Suarez a ieşit, acuzând o intindere uşoară, Barcelona n-a mai contat în ofensivă, Bayern a punctat de două ori, însă a părăsit Liga pentru al doilea sezon la rând, în semifinale.

„Adevărul“ explică ce a rămas după această „dublă“ Barcelona – Bayern Munchen.

Titlul, un blestem pentru Bayern

*Messi, Neymar şi Suarez au marcat 114 goluri împreună, în acest sezon, în toate competiţiile. În Liga Campionilor, ei au semnat 25 din cele 28 de reuşite ale catalanilor: Suarez (6), Neymar (9) şi Messi (10). Pique, Sandro şi Rakitici au dat celelalte trei goluri în Ligă.

*Tridentul MSN e cel mai prolific din istoria Barcelonei într-un singur sezon. În 2014-2015, uruguayanul are 24 de goluri, argentinianul 53, iar brazilianul 37. Cele 114 reuşite ale lor s-au împărţit astfel: 78 de goluri în campionat, 11 în Cupa Spaniei şi 25 în Liga Campionilor.

*Câştigarea rapidă a campionatului devine un blestem pentru Bayern. Sezonul trecut, ei au rezolvat titlul cu şapte etape înainte de final, după care au aşteptat duelul cu Real Madrid în semifinalele Ligii. Au pierdut cu 0-5 în două manşe. Acum, bavarezii au cucerit campionatul cu patru runde înainte de final. Iar după confruntarea cu Hertha Berlin, câştigată cu 1-0, care a rezolvat titlul matematic, a urmat o serie de patru jocuri pierdute, inclusiv acel 0-3 cu Barcelona de pe „Nou Camp“.

*Xavi a devenit primul jucător cu 150 de meciuri în Liga Campionilor. El a debutat în această competiţie, în septembrie 1998. Pe atunci, avea 18 ani şi a fost introdus în ultimele 23 de minute ale meciului Manchester United – Barcelona, la scorul de 3-2 pentru englezi. Cu Xavi pe teren, catalanii au egalat prin Luis Enrique, actualul lor antrenor, şi au plecat cu un punct de „Old Trafford“. Între timp, pe lângă cele 150 de prezenţe în Ligă, mijlocaşul de 35 de ani a adunat şi 11 goluri şi trei trofee în această competiţie. Iar după finala câştigată din 2009 a fost ales omul meciului.

Iată cum arată clasamentul jucătorilor cu cele mai multe meciuri în Ligă:

1 Xavi (Barcelona) 150

2 Casillas (Real Madrid) 149

3 Raul (Real Madrid, Schalke) 142

4 Giggs (Manchester United) 141

5 Seedorf (Ajax, Real Madrid, AC Milan) 125

*Luis Enrique a devenit al treilea antrenor din istoria Barcelonei care a dus echipa în finala Ligii Campionilor în primul său sezon pe bancă. Enrique Orizaola a izbutit această performanţă, în sezonul 1960-1961, însă a pierdut trofeul după finala cu Benfica. În schimb, Josep Guardiola a luat Liga, în primul său sezon, după victoria cu Manchester United, în 2008-2009.

*Odată cu calificarea obţinută marţi, Barcelona şi-a asigurat a 8-a finală în Liga Campionilor.

Iată care au fost precedentele şapte:

1960-1961: Barcelona – Benfica 2-3

1985-1986: Barcelona – Steaua 0-0 (0-2 după loviturile de departajare)

1991-1992: Barcelona – Sampdoria 1-0

1993-1994 Barcelona – AC Milan 0-4

2005-2006 Barcelona – Arsenal 2-1

2008-2009 Barcelona – Manchester United 2-0

2010-2011 Barcelona – Manchester United 3-1

*Barcelona a primit gol, la Munchen, după o serie de şapte meciuri şi 645 de minute în care poarta catalanilor nu fusese perforată.

*Bayern a marcat în returul cu Barcelona după o serie de trei meciuri şi 367 de minute fără gol marcat în toate competiţiile.

Dialog Pep – Messi

La pauză, camerele au surprins un dialog amical între Guardiola şi Messi. „Marca“ a dezvăluit ce i-a spus antrenorul fostului său elev: „Leo, gata, ajunge!“. Apoi, l-a luat după gât amical. Guardiola s-a referit la faptul că ambele goluri ale catalanilor au plecat de la acţiuni iniţiate de Messi.