Cine mănâncă gratuit la şcoală

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO IPN
FOTO IPN

Copiii grupelor pregătitoare, elevii din instituţiile de învăţământ de tip internat, cei ai claselor primare, ai claselor a V-IX-a care provin din familii social vulnerabile, cei care au fost bolnavi de tuberculoză (TBC) şi care au contactat focarele cu TBC, dar şi elevii grupelor cu program prelungit, până la sfârşitul anului vor fi alimentaţi gratuit la şcoală.

Un ordin în acest sens a fost semnat de către Alexandru Fleaş, şeful Direcţiei generale educaţie, tineret şi sport a municipiului Chişinău, transmite IPN.

Pentru grupa pregătitoare costul unei mese va fi de 21 de lei. Toţi elevii claselor I-IV-a şi cei din familii vulnerabile din clasele a V-IX-a vor fi asiguraţi cu dejun cald, care va costa 10,50 lei. Pentru elevii grupelor cu program prelungit, costul alimentaţiei va fi de 19,30 lei. La fel şi pentru elevii care au fost bolnavi de TBC şi cei care au contactat focarele cu TBC.

În şcolile de tip internat pentru elevii domiciliaţi masa va costa 47,50 lei, iar pentru cei nedomiciliaţi – 41 lei. În licee şi clase sportive, pentru clasele primare, o masă la cantină va fi de 29,80 lei. Pentru clasele a V-VIII-a – 32,80 lei, iar pentru clasele a IX-XII-a – 35,80 lei. Pentru cei din clasele a V-VIII-a, din licee şi clase sportive, care stau în cămine – 43,50 lei, iar din clasele a IX-XII-a – 57,90 lei.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite