Mihai Ghimpu, despre invalidarea mandatului primarului ales: Democraţia a fost călcată în picioare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
FOTO Adevărul
FOTO Adevărul

Liderul PL, Mihai Ghimpu, afirmă că, în cazul nevalidării rezultatelor alegerilor pentru funcţia de primar de Chişinău, „democraţia a fost călcată în picioare”. Politicianul a făcut această afirmaţie în cadrul ediţiei „Adevărul LIVE” din 2 iulie, referindu-se la acţiunea de protest, desfăşurată duminică, 1 iulie, în PMAN. El a remarcat nemulţumirea oamenilor faţă de „votul furat”, apreciind mitingul ca unul „bun, cu prezenţă”, notează IPN.

Totodată, Mihai Ghimpu a relevat că puterea are „un premier devotat şi o poliţie dotată”, iar liderul PDM Vlad Plahotniuc, „nu se teme de proteste”. 

Comentând numărul mare de poliţişti care au creat cordoane în preajma casei liderului PDM, liberalul a spus că „domnul Plahotniuc este astăzi secretarul general al RSS Moldoveneşti. Ce spune secretarul şi partidul aceea se face. Dai comanda şi nu se discută”, a conchis Mihai Ghimpu.

Mihai Ghimpu s-a arătat mirat de decizia organizatorilor de a lua o pauză până în data de 26 august. El a lăsat să se înţeleagă că liderii protestului urmăresc alt scop decât cel de a-l aduce în fotoliul de primar pe Andrei Năstase şi că, de fapt, „cineva se pregăteşte de alegerile parlamentare”. 

„Amânând mitingul pentru august, apoi unul prin septembrie şi intrăm în campania parlamentară, se doreşte conservarea energiei protestare pentru campania electorală din toamnă”, a spus el. Răspunzând la supoziţia prezentatorului că decizia instanţei de invalidare a votării i-ar conveni lui Năstase mai mult decât funcţia de primar, Mihai Ghimpu a opinat că partidul condus de Năstase şi-ar dori să facă politică în Parlament decât să se ocupe zilnic de „probleme de canalizare”.

Deşi admite că în campania electorală au fost încălcări, Mihai Ghimpu a declarat că decizia instanţei este ilegală. Comentând „like”-urile care au stat la baza invalidării alegerilor, el a invocat experienţa partidului său, când Valeriu Munteanu, având 60 de mii de „like”-uri, a acumulat în scrutin numai 9 mii de voturi.

În altă ordine de idei, Mihai Ghimpu a subliniat că actuala stare de neîncredere a oamenilor în instituţiile statului şi în conducători se datorează, în special, traseismului politic al deputaţilor, alimentat de corupţie. Cât priveşte „furtul miliardului”, şeful liberalilor a ajuns la concluzia că Dorin Drăguţanu, numit guvernator al Băncii Naţionale la propunerea PL, „a făcut jocul acestei grupări care a furat miliardul”.

Republica Moldova

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite