Sportiva de aur de la ISU Mehedinţi  a urcat pe podium la Campionatul de atletism şi cros al MAI

0

I.S.U. „Drobeta” al judeţului Mehedinţi a fost reprezentat de lt. Lavinia Brebu, la Campionatul de atletism şi cros al Ministerului Afacerilor Interne, desfăşurat în perioada 11-14 iunie 2013, pe Stadionul „Farul” din Constanţa.

Competiţia, organizată de Centrul Cultural al MAI, a reunit peste 250 de sportivi, angajaţi în structurile centrale şi teritoriale ale Ministerului Afacerilor Interne, la următoarele probe: săritura în lungime, aruncarea greutăţii, 100m, 800m, 1500m, 2000m şi 6000m (la atletism) respectiv 2.000m, 3.000m, 4.000m şi 6.000m (la cros) şi reprezintă o bază de selecţie pentru viitoarele competiţii internaţionale ale poliţiştilor şi pompierilor .
La atletism, Lavinia Brebu a terminat proba de 800 m, în 2 minute şi 59 secunde,  clasându-se astfel pe locul III.

“Lavinia Brebu a încheiat cu succes proba de 800 m şi se pregăteşte să participe la Jocurile Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor. De această dată, va concura la înot, iar pregătirile pentru acest concurs vor începe în perioada imediat următoare. Este hotărâtă să câştige cât mai multe medalii, aşa cum a făcut şi în anul 2011, la New York, când Lavinia Brebu a spulberat concurenţa şi s-a întors acasă cu 8 medalii, dintre care 2 de aur”, a precizat Ramona Nistor, purtătorul de cuvânt al ISU “Drobeta”.

Anul acesta, competiţia mondială se va desfăşura la Belfast, Irlanda de Nord.