Victorie importantă pentru Energia pe terenul formaţiei Atlassib Sibiu

0

Echipa de baschet Energia Târgu Jiu a reuşit să se impună, vineri, seară pe terenul echipei Atlassib Sibiu, cu scorul de 76-80.

Energia a jucat fără Glyniadakis suspendat după incidentul din partida cu CSM U Oradea. De asemenea, Kremen a fost accidentat şi nu s-a putut miza pe serviciile lui.

Primul sfert a fost echilibrat, dar gazdele au reuşit să se impună foarte greu, la numai un punct diferenţă, 22-21. Energia a revenit în repriza a doua pe care a câştigat-o clar, 22-35. Gazdele au avut o revenire în repriza a treia şi a reuşit să se apropie la doar un punct de echipa noastră, 50-51. Energia nu a cedat şi a reuişit să păstreze o diferenţă confortabilă înainte de ultima repriză, 55-61. Energia a a dovedit maturitate şi a gestionat foarte bine finalul, reuşind să se impună clar.

Cei mai bun marcatori ai Energiei au fost Troupe cu 24 de puncte şi Watson cu 21p.