Zeci de medalii pentru CS Târgovişte, la Campionatul Naţional de Karate Shito Ryu
0Sâmbătă, 11 Martie 2017, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău, a avut loc cea de a XX-a ediţie a Campionatul Naţional de Karate Shito Ryu, competiţie aniversară organizată de către Federaţia Română de Karate.
Probele de concurs au constat în kata şi kumite , individual şi pe echipe, competiţia fiind deschisă tuturor categoriilor de vârstă: copii, minicadeti, cadeţi, juniori, seniori şi veterani.
Cu această ocazie s-au înmânat diplome antrenorilor pentru activitatea desfăşurată în această perioadă, iar sportivul MIHĂIEŞ CRISTIAN (în prezent este profesor de educaţie fizică în Emiratele Arabe Unite), a primit titlul de Maestru emerit al sportului pentru rezultatele deosebite obţinute pe plan internaţional la clubul nostru.
Secţia de Karate din cadrul clubului a participat cu un lot format din 22 de sportivi, pe 31 de probe individuale şi 5 pe echipe, reuşind să obţină 17 medalii la cadeţi, juniori şi seniori, precum şi 10 medalii la copii şi minicadeti. Obiectivul propus pentru acest campionat naţional (18 medalii) a fost depăşit.
C.S. Târgovişte a obţinut în total 27 de medalii: 8 de aur, 10 de argint şi 9 de bronz
Medalii de aur:
1. CIRLAN VALENTIN – juniori kumite -55 kg.
2. CIRLAN VALENTIN – juniori kata
3. VISAN CATALINA – junioare kata
4. STAN ANA MARIA – cadete kumite +55 kg.
5. Echipa: MERDA ROBERT, DRAGUS ADRIAN, PETRESCU DAMIAN – cadeti kata echipe
6. Echipa: COSTESCU NICOLAS, PETRESCU DAMIAN si STANCIU RAZVAN – minicadeti kata echipe
7. PREDA ALECSIA – copii 8-9 ani kata
8. PREDA ALECSIA – copii 8-9 ani kumite -35 kg.
Medalii de argint:
1. VLADESCU FLAVIUS – seniori kumite -85 kg.
2. VISAN CATALINA –senioare kata
3. Echipa: POMARLEANU OCTAVIAN, CIRLAN VALENTIN si IONESCU MARIUS – seniori kata echipe
4. Echipa: CIRLAN VALENTIN, BARBU OCTAVIAN si IONESCU MARIUS – juniori kumite echipe
5. Echipa: PRODAN ANDREEA, STAN ANA MARIA si ALEXANDRU ANDREEA – junioare kumite echipe
6. PRODAN ANDREEA – junioare kumite -55 kg.
7. PRODAN ANDREEA – cadete kumite +55 kg.
8. STAN ANA MARIA- cadete kata
9. ALECU ANDREEA – minicadete kumite -40 kg.
10. DRAGUS ADRIAN – minicadeti kumite +55 kg.
Medalii de bronz:
IONESCU MARIUS – juniori kumite -70 kg.
2. ALEXANDRU ANDREEA – junioare kumite +60 kg.
3. MERDA ROBERT – cadeti kata
4. BARBU OCTAVIAN – cadeti kumite -55 kg.
5. MORARU TIMEEA – minicadete kumite +55 kg.
6. COSTESCU NICOLAS – minicadeti kumite -45 kg.
7. HAGIU RARES – copii 10-11 ani kumite -45 kg.
8. HUIU STEFANIA – copii 10-11 ani kata
9. HUIU STEFANIA – copii 10-11 ani kumite -35 kg.