Nu e Budescu, e Cristescu! Astra Giurgiu învinge la Timişoara şi rămâne în fruntea Ligii I

0
Astra Giurgiu conduce în Liga I / FOTO Bogdan Vladu

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a câştigat vineri, în deplasare, cu scorul de 2-1, meciul disputat contra formaţiei ACS Poli Timişoara. Ambele goluri ale Astrei au fost reuşite de mijlocaşul Marian Cristescu în minutele 54 şi 79, în timp ce pentru gazde a punctat Florin Nanu în minutul 89.

FC Astra a bifat vineri o nouă victorie în Liga I şi rămâne lider în clasament. Giurgiuvenii au câştigat la Timişoara cu scorul de 2-1 şi dă senzaţia că aşteaptă „dubla” cu Steaua Bucureşti.

În absenţa golgheterului Constantin Budescu, Daniel Isăilă l-a titularizat pe Marian Cristescu iar fostul jucător al celor de la Petrolul Ploieşti nu a dezamăgit.

Mijlocaşul a punctat de două ori după pauză (minutele 54 şi 79), aducând Astrei cea de-a unsprezecea victorie din acest sezon. Golul gazdelor a venit târziu, în minutul 89, de la o rezervă, Florin Nanu.

ACS Poli Timişoara – ASTRA GIURGIU 1-2 (0-0)
[Fl. Nanu 88 / M. Cristescu 54, 79]

ACS POLI TIMIŞOARA: Nuno Claro – Belu, Scutaru, Şeroni, Poparadu (62 Fl. Nanu) – Ov. Petre, Trandu – Al. Popovici (62 Bărbuţ), Gorobsov (70 Furtado), Bălace – S. Szekely. Antrenor: Aurel ŞUNDA.
ASTRA GIURGIU: D. Coman – Măţel, Găman, A. Mureşan, J. Morais – Laban, Yahaya – G. Enache, M. Cristescu (90 Seto), William (85 Yoda) – Yazalde (79 Bukari). Antrenor: Daniel ISĂILĂ

Următorul meci al giurgiuvenilor în campionat va avea loc luni, 9 decembrie, pe teren propriu, contra formaţiei FC Vaslui.

CITEŞTE ŞI:

“Forţa” este cu Astra: Giurgiuvenii, lideri în clasament după 5-0 cu FC Botoşani

Se joacă până pe 21 decembrie. Steaua şi Astra au două meciuri directe în trei zile