Bărbat din Vrancea care împrumuta bani cu camătă, reţinut pentru şantaj
0În perioada septembrie 2017-ianuarie 2018 poliţiştii vrânceni au documetat activitatea infracţională a unei persoane bănuite de comiterea mai multor infracţiuni de şantaj şi camătă.
Un bărbat a fost reţinut pentru şantaj şi camătă, după ce poliţiştii au constatat că a împrumutat bani cu camătă către mai multe persoane din Vrancea iar pentru recuperarea lor a recurs la şantaj.
De altfel, pe 17 ianuarie, poliţiştii Serviciului de Investigaţii Criminale din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vrancea au efectuat 4 percheziţii domiciliare pe raza municipiului Focşani şi pe raza comunelor Tulnici şi Bîrseşti.
"Din cercetări au rezultat indicii că, în perioada 2014 - 2017, un bărbat, de 50 ani, din comuna Tulnici, ar fi împrumutat bani cu camătă mai multor persoane din judeţ, pentru recuperarea sumelor apelând la şantaj. Prejudiciul estimat, în această fază a cercetărilor, este de 550.000 lei.La data de 25 ianuarie a.c., în baza probatoriului administrat, poliţiştii de investigaţii criminale l-au reţinut, pentru 24 ore, pe bază de ordonanţă, urmând a fi prezentat Judecătoriei Focşani cu propunere de arestare preventivă pentru comiterea infracţiunilor de şantaj şi camată", potrivit IPJ Vrancea.
Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vrancea.
Activităţile au beneficiat de sprijinul Direcţiei Operaţiuni Speciale.