Gloria Buzău a debutat în 2016 cu o victorie

0

Elevii lui Ion Viorel au câştigat cu 2-0 partida împotriva celor de la Oţelul Galaţi, meci disputat pe stadionul Dunărea Galaţi. Din cauza problemelor financiare de la clubul gălăţean, gazdele au evoluat pe teren cu juniori de 17-18 ani.

Gloria Buzău a obţinut sâmbătă primele trei puncte în sezonul de primăvară, la Galaţi, împotriva Oţelului. Având ca adversari juniori de 17-18 ani , echipei buzoiene nu i-a fost deloc greu să-şi impună jocul pe stadionul Dunărea, chiar dacă antrenorul Ion Viorel a abordat partida fără mai mulţi dintre titularii obişnuiţi – Georgian Marcu şi Claudiu Dumitrescu, suspendaţi, iar Pălimaru, Ghiţă şi Nini Popescu fiind păstraţi pe banca de rezerve până spre finalul meciului.

Gloria a deschis scorul repede, încă din minutul 11, prin bulgarul Koprindzhiyski şi „a închis” tabela în minutul 82, prin reuşita lui Bobe.

După victoria de la Galaţi, Gloria se menţine pe locul 7, cu 26 de puncte, cu două mai puţine ca Sport Club Bacău, ocupanta ultimului loc care duce în play-off. Pentru fotbaliştii buzoieni urmează un nou meci, cu FC Clinceni, care va avea loc pe stadionul Gloria miercuri, de la ora 15.00, în etapă intermediară.