Zeci de piloţi s-au întrecut la Raliul Amatorilor. Cel mai rapid a fost un Renault, urmat de un BMW şi o Dacie

0
Cei mai buni piloţi amatori au fost premiaţi. FOTOautorally

Alergat pe un traseu de asfalt improvizat pe terenul fostului stadion municipal din Braşov si cu 35 de concurenţi la start, debutul Promo Rally Braşov a fost un succes. A fost prima etapă dintr-o competiţie pentru amatori care s-ar putea extinde la nivel naţional.

Duelul piloţilor amatori a fost unul strâns. Cosmin Bălan a reuşit cel mai rapid timp al zilei, cu o manşă de 3 minute si 29 de secunde, devansându-l la ambele parcurgeri ale traseului pe Matei Stancu. Albu, care a condus un Renault Megane RS şi-a trecut în cont victoria clasei R3, clasa regina, cu 4 secunde şi jumătate în faţa lui Stancu (BMW 325i). Dacia 1310 cu motor 1.7 turbo a lui Pavel Stefanuţ, un pilot din Brăila a încheiat podiumul.

Clasa R1, destinată propulsoarelor sub 1600 cmc, a stârnit un interes neobişnuit, prin timpul realizat de Lucian Tugulea, liderul necontestat al categoriei, la volanul unui VW Polo. Bacăuanul, care a luat startul chiar primul în concurs şi nu a mai putut fi depăşit. Podiumul la R1 a fost completat de Daniel Simon (Dacia Logan) şi Tudor Oanes (Opel Astra).

Victoria Clasei R2, destinată propulsoarelor cu cilindree echivalată între 1601 şi 2200 cmc i-a revenit lui Tudor Oancea (VW Polo), care l-a devansat pe Lucian Oltei (Renault Clio RS) şi pe Alin Mihai Albu (Ford Focus).