S-a semnat contractul prin care elveţienii finanţează modernizarea sistemului de termoficare din Tractorul!

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Conducte termoficare

Locuitorii din zona rezidenţială Tractorul vor beneficia de modernizarea sistemului de termoficare. Municipiul primeşte 4,37 milioane de franci elveţieni, finanţare prin Programul de cooperare elveţiano-român pentru eficientizarea funcţionării reţelei de transport a energiei termice

Astăzi, Sevil Shhaideh – ministrul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice, ambasadorul Elveţiei, Excelenţa Sa Jean-Hubert Lebet, Sirma Caraman, secretar de stat (MDRAP) şi Attila Gyorgy – secretar de stat (Ministerul Finanţelor Pubşlice), au semnat documentele pentru finanţarea proiectului „Reabilitarea reţelelor de transport şi distribuţie energie termică în zona rezidenţială Tractorul din Braşov”:

Proiectul are un buget total de 6.346.194 de franci elveţieni (27.274.037,95 lei). Din această sumă, contribuţia financiară elveţiană nerambursabilă este de 4.370.730 de franci elveţieni (18.784.086,32 lei). Durata de implementare a proiectului este de 24 de luni.

Prin proiect, va fi finanţată executarea lucrărilor de reabilitare a reţelelor de transport de distribuţie de căldură (cu conducte preizolate, montate direct în pământ, cu diametre pornind de la Dn 400 / 560 mm) şi/sau lucrări de extindere şi reconfigurare a reţelelor de alimentare cu apă caldă în zona delimitată de următoarele străzi şi bulevarde din municipiul Braşov: 13 Decembrie, Bronzului, Argintului şi Octavian Goga.

Investiţia este structurată pe trei obiective: reabilitarea reţelelor de transport a energiei termice, reabilitarea reţelelor la substaţia 6 în zona rezidenţiala Tractorul care furnizează agent termic pentru producerea de căldură şi apă caldă deservind un număr de 1.718 apartamente şi reabilitarea reţelelor la substaţia 9 în zona rezidenţiala Tractorul, care furnizează agent termic pentru producerea de căldură şi apă caldă deservind un număr de 1.117 apartamente.

Măsurile de reabilitare propuse în cadrul proiectului vor genera o reducere a pierderilor de căldură în reţea de la 40% la 15%, o economie de energie termică de 8 GWh/an şi o reducere a consumului de gaze naturale de 10 GWh/an. Reducerea estimată a emisiilor de CO2 este de 2020 de tone.

Braşov

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite