Fotbal: ASC Corona Braşov a obţinut un punct în ultimul minut

0

Într-un meci din etapa a XIX-a a Ligii a III-a de fotbal, ASC Corona Braşov a remizat, astăzi, pe propriul teren, scor 2-2, contra echipei Gaz Metan II Mediaş.

Fără vreun jucător de la prima echipă în lot, medieşenii au deschis scorul în minutul 29, prin Husar, care a reluat în plasă o lovitură de cap din zece metri. Braşovenii au egalat în minutul 76, prin Măuţă, fundaşul gazdelor reluând în poartă după o gafă a portarului medieşean.

Formaţia antrenată de Dan Bona a atacat în valuri pe finalul meciului, însă braşovenii au ratat din situaţii favorabile. Gaz Metan II a trecut în avantaj în minutul 84, după un contraatac de manual, finalizat cu gol al lui Sorlea.

La ultima fază a jocului, în cel de-al treilea minut al prelungirilor, acelaşi fundaş Măuţă a reuşit dubla şi a marcat simplu, din faţa porţii, aducând propriei formaţii un punct nesperat.

Corona Braşov: Dărăbanţ - Sfrijan, Dămoc, Măuţă, Găţu - Postolache, Nicodim, Mitran (min. 27 Bodea), Istrate (min. 79 Cojocaru) - Tismănaru, Pop (min. 90 Niţă)

„Am obţinut un egal in extremis. Sunt mâhnit fiindcă risipim puncte importante pe propriul teren. Jucătorii mei au comis greşeli mari la cele două goluri.

Sunt nemulţumit de jocul din prima repriză. Singurul câştig al meciului este vârful Tismănaru, care se mişcă tot mai bine de la meci la meci“, a declarat antrenorul braşovenilor, Dan Bona.

Cealaltă echipă braşoveană din liga a treia, Unirea Tărlungeni, a pierdut meciul susţinut în deplasarea de la FC Maramureş, scor 1-2. Golul oaspeţilor a fost marcat de Portic, în minutul 85.

După 17 jocuri, în clasamentul seriei a VI-a din liga a treia, Corona Braşov este pe locul trei, cu 31 de puncte, iar Unirea Tărlungeni este pe locul 11, cu 21 de puncte acumulate.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!