FC Botoşani defilează din nou în liga I. Echipa botoşăneană a ”zdrobit” cu 3 la 1 pe Corona Braşov

0

FC Botoşani a învins convingător cu 3-1, într-un meci disputat acasă pe Corona Braşov. În urma acestei victorii botoşănenii şi-au asigurat şederea în prima ligă de fotbal, iar braşovenilor le-a fost semnată condamnarea la retrogradare.

Duminică la prânz FC Botoşani a întâlnit pe stadionul Municipal din Botoşani pe ultima clasată din

Liga I

de fotbal Corona Braşov. Botoşănenii se aşteptau la un meci crâncen având în vedere că echipa de sub Tâmpa îşi juca ultima carte privind retrogradarea în divizia secundă.

Totodată şi băieţii lui Leo Grozavu de la Botoşani vroiau să spele ruşinea înfrângerii de etapa trecută din Ghencea în faţa Stelei.  În aceste condiţii tehnicianul botoşănenilor Leo Grozavu a aliniat cel mai bun 11 pe Municipal. Încă de la primul fluier al arbitrului, botoşănenii s-au aruncat în atac, conduşi de trio-ul ofensiv Croitoru, Stojkovic,Hadnagy. Prima ocazie importantă a fost irosită de fostul stelitst Marius Croitoru.

Acesta a pătruns periculos către poarta braşovenilor dar a luptat în careul de 16 metri. Tot Croitoru ratează, trâgând o ”bombă” peste poarta apărată de Danalache în minutul 16. Şirul ocaziilor este reluat de Codoban, care i-a şi el la ţintă portarul, dar şi de mijlocaşul botoşănean Vaşvari care trage tare, însă fără să atingă cadrul porţii.

Singurele momente de respiro ale braşovenilor din clinciul elevilor lui Grozavu au fost oferite  de incursiunile în atac ale lui Sergiu Buş şi şutul lui Pârvu din minutul 25. Braşovul mai rezistă doar până în minutul 38 al valurilor de atacuri. O acţiune bună a lui Croitoru care pasează la 9 metri în careul lui Corona şi Codoban deschide scorul pentru FC Botoşani.

De altfel cu scorul de 1-0 pentru FC Botoşani se intră la vestiare. După pauză, tot botoşănenii reiau seria ostilităţilor. Corona este pur şi simplu îngenuncheată. Superioritatea în joc a botoşănenilor se concretizează din nou. Dodoban primeşte o minge în spate, puţin sărită, trage tare sub vinclu şi îl bate din nou pe Danalache de la 20 de metri.

Era minutul 49, iar Fc Botoşani avea 2-0. Botoşănenii nu i-au piciorul de pe ”acceleraţie” şi la numai patru minute de la al doilea gol, atacantul lui FC Botoşani Attila Hadnagy, primeşte de la fundaşul stânga Axinte, scapă singur cu portarul şi îl lobează cu exteriorul pe Danalache. Scorul ajunge la 3-0 pentru Botoşani iar soarta echipei braşovene a fost pecetluită. Corona dă însă golul de onoare în minutul 73 prin Miranda.

Acesta pleacă pe contraatac, se debarasează de doi adversari şi îl bate pe Lazăr portarul botoşănenilor. Prea târziu însă, meciul se încheie 3-1 în favoarea botoşănenilor, iar Corona este condamnată la retrogradare. ” Nu mai sperăm în salvare, dosarul de licenţiere a fost aşa o ultimă şansă cu toate că suntem realişti. Aveam şanse foarte mici”, a spus după meci antrenorul braşovenilor Ionel Gane.

De cealaltă parte conducerea echipei din Botoşani exultă şi visează din nou în prima ligă. ” A fost un meci frumos, este ceea ce nu am văzut la Botoşani. E pentru prima dată de când a început campionatul în Liga 1 şi am fost şi eu relaxat 20 de minute. Am scăpat de lupta la retrogradare”, spune Valeriu Iftime, finanţatorul echipei. În momentul de faţă FC Botoşani  se află pe locul 7 în clasament cu 35 de ouncte.

Etapa viitoare echipa de pe Municipal va întâlni în deplasare pe ”U” Cluj.

În meciul de duminică Leo Grozavu a aliniat următorul 11 : portar : Lazăr; fundaşi: Dinu, Oltean, Tincu Acsinte; mijlocaşi: Vaşvari, Codoban, Croitoru, Vertelis; atacanţi: Stojkov, Hadnagy. De cealaltă parte Corona Braşov a trimis în teren pe : portar: Danalache; fundaşi: Burlacu, Poverlovici, Damian, Mendizov; mijlocaşi: Neacşa, Dâlbea, Miranda,Pârvu; atacanţi: Buş,Coman

citiţi şi:

Echipa lui Hagi învinsă pe stadionul Municipal. FC Botoşani-Viitorul Voluntari: 3-1

Peste 100 de poliţişti din Capitală vor ieşi în stradă cu ocazia meciului dintre Steaua Bucureşti şi FC Botoşani