Botoşăneanca ce a adus glorie sportului românesc. Sorina Hulpan a făcut senzaţie la Campionatul European de Haltere câştigând trei medalii

0

Botoşăneanca Sorina Hulpan a reuşit să obţină trei medalii la Campionatul European de Haltere din Israel. Sportiva, un adevărat talent, a reuşit să se impună la toate categoriile la care a participat.

O halterofilă botoşăneancă a făcut senzaţie la Campionatul European de Haltere pentru Juniori şi Tineret organizat săptămâna aceasta în localitatea Eliat din Israel. Mai precis este vorba despre Sorina Hulpan legitimată în prezent la Clubul Sportiv Steaua.

Trei medalii de aur

Botoşăneanca a concurat la categoria 63 de kilograme şi a reuşit să obţină prima  medalie de aur la stilul smuls, reuşind să ridice 92 de kilograme. Aceeaşi medalie a obţinut-o şi la aruncat, acolo unde Sorina Hulpan a reuşit performanţa de a ridica 114 kilograme.

În cele din urmă la total, botoşăneanca a obţinut tot medalia de aur, cu 206 kilograme. Pe locul doi s-a clasat turcoaica Berfin Altun cu 192 de kilograme ridicate. România are deocamdată 20 de medalii la acest Campionat European.

Vă recomandăm să citiţi şi următoarele ştiri:

Federaţia Internaţională de Haltere a nuanţat anunţul privind situaţia sportivului Gabriel Sâncrăian şi susţine că sancţiunile finale nu s-au decis încă

Bulgarii se dopează masiv. 11 halterofili au fost depistaţi pozitiv înainte de Campionatele Europene din Georgia