Repartizare liceu 2015. Care sunt cele mai râvnite licee? Cele mai bune eleve din judeţ au optat pentru CN „Andrei Mureşanu”

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Cele mai bune eleve din judeţ au optat pentru Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” FOTO: Bianca Sara/Arhivă
Cele mai bune eleve din judeţ au optat pentru Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu” FOTO: Bianca Sara/Arhivă

În urmă cu puţin timp, pe edu.ro, a fost publicată repartizarea pe licee a celor care au susţinut examenul de Evaluare Naţională. Cea mai bună elevă din judeţ, singura care a avut media generală 10, a optat nu pentru Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, cel mai bun din Bistriţa-Năsăud, ci pentru Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, specializarea Ştiinţe ale Naturii.

A fost publicată pe edu.ro repartizarea pe licee a absolvenţilor de clasa a VIII-a, care au susţinut examenul de Evaluare Naţională.

O singură elevă din Bistriţa-Năsăud a reuşit să obţină media 10 la Evaluarea Naţională, la care se adaugă nota maximă în toţi cei patru ani de şcoală generală. Este vorba despre Bindiu Alexandra Liliana, care a făcut şcoala generală la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” şi a optat să meargă mai departe la Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, specializarea Ştiinţe ale Naturii.

De altfel, primele trei eleve cu notele cele mai mari obţinute anul acesta la Capacitate au optat pentru Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, aceeaşi specializare.

Abia al patrulea elev din clasament a decis să meargă la Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu”, însă la aceeaşi specializare, Ştiinţe ale Naturii. 13 dintre cei mai buni 20 de elevi de anul acesta au ales Colegiul Naţional „Liviu Rebreanu” specializările Ştiinţe ale Naturii şi Matematică-informatică.

5 elevi din top 20 au mai optat pentru Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”, unul pentru Colegiul Naţional „Petru Rareş” din Beclean, iar altul pentru Liceul Teoretic „Solomon Haliţă” din Sângeorz-Băi.

Liceele teoretice au primit şi elevi de 2 şi 3

Chiar dacă pare greu de crezut, la liceele tehnologice s-a intrat şi cu nota 2 sau 3. Cu media cea mai mică, 2,69, s-a intrat la Liceul Tehnologic „Henri Coandă” din Beclean. Cu medii de 2 s-a mai intrat şi la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” din Maieru şi la Liceul Tehnologic Agricol din Beclean.

Nu doar la liceele tehnologice din mediul rural şi din oraşele mici s-a intrat cu medii dezastruoase. La Liceul Tehnologic Agricol din Bistriţa s-a intrat şi cu 3,45, iar la Colegiul Tehnic „Grigore Moisil” ultima medie a fost 3,53.

Anul acesta 77% dintre elevi au reuşit să obţină peste 5 la examenul de Evaluare Naţională. Cei mai mulţi, 45%, au obţinut note cuprinse între 6 şi 9. O singură elevă a reuşit să obţină media 10 anul acesta. Cele mai multe note de 10, peste 50, au fost obţinute la Matematică, în timp ce la Limba şi Literatura Română s-au obţinut doar 4 note de 10 în tot judeţul.

Vă mai recomandăm:

Admitere liceu 2015. Rezultatele repartizării computerizate, publicate pe admitere.edu.ro

Rezultate finale Evaluare Naţională 2015 Bistriţa-Năsăud, după contestaţii

 
 

Bistriţa

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite