Incredibila poveste a unui copil asistat social. A devenit campion european în timpul Evaluării Naţionale

0
Gabriel Stan se anunţă a fi un sportiv de marcă al României FOTO FRL

Gabriel Stan este campion european, titlu cucerit la lupte zilele trecute, adolescentul obţinând laurii în perioada când a susţinut şi examenele de la Evaluarea Naţională

Gabriel Stan, un adolescent cu care viaţa nu a fost prea darnică, din motive independente de voinţa sa fiind nevoit să crească la Complexul de Servicii „Elena Doamna“ din cadrul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi pentru Protecţia Copilului Neamţ, este cel mai nou campion european al României.

Titlul l-a obţinut pe 15 iunie 2022, la Campionatele Europene de Lupte Under-17 Bucureşti, el concurând în cadrul categoriei 92 de kilograme. Laurii i-a cucerit după ce, cu o zi înainte, susţinuse prima probă de la examenul de Evaluare Naţională, la o şcoală din Capitală, pentru acest lucru obţinând o dispensă specială, deoarece este

din Piatra Neamţ.

„Două examene importante pentru luptătorul român Gabriel Stan! Componentul lotului de cadeţi lupte greco-romane a susţinut cu brio examenul de la Evaluarea Naţională, dar

şi cel de pe saltea, la Campionatul European! Imnul României a răsunat din nou în faţa unei săli întregi! Gabriel a reuşit să aducă României prima medalie de aur la CE U17“, se precizează pe site-ul Federaţiei Române de Lupte.

Oficialii au mai transmis că luptătorul din Piatra Neamţ a dovedit o ambiţie de fier, luptând cu inima pentru toţi cei prezenţi. El l-a învins în finală pe polonezul Sebastian Warchol, prin superioritate tehnică, scor 8-0. De menţionat este faptul că Gabriel a concurat la o categorie superioară vârstei lui şi a avut cu 15 kilograme mai puţin decât adversarul din ultima rundă. Este legitimat la Clubul Ceahlăul şi elev la Liceul cu Program Sportiv din Piatra Neamţ, absolvind recent cursurile clasei a VIII-a.

Deja are un palmares impresionant. În aprilie 2021 a obţinut locul I la Turneul Internaţional Wrestling Challenge Cluj şi acelaşi loc la Cupa României U15. În mai, a fost primul pe podiumul de la Campionatul Naţional Individual U15 şi la Turneul Internaţional de Cadeţi. Mai are o medalie de bronz la Campionatul European de lupte de la Sofia, Bulgaria, iar anul acesta s-a clasat pe locul I la Cupa

României - cadeţi, lupte greco-romane.

Următoarea competiţie la care va participa este Campionatul Mondial din capitala Italiei, Roma. Iată şi ce spun despre el doi antrenori din Piatra Neamţ: Dragoş Câmpanu: „Un copil cu o ambiţie deosebită. A concretizat proverbul «buturuga mică răstoarnă carul mare». Cu 15 kg mai uşor decât adversari lui, cu 1 an mai mic decât majoritatea sportivilor a demonstrat ca se poate. Acest copil, în ziua meciurilor

(până în finală), a fost şi la examenul de Capacitate“. Ştefan Mihuţ: „A demonstrat ca are o voinţă incredibila, 83 de kg, să lupte la 92 kg, un exemplu extraordinar“.