Surpriză de proporţii în hocheiul românesc: Dunărea Galaţi a învins campioana Sport Club Miercurea Ciuc!

0
CSM Dunărea a produs cea mai mare surpriză din ultimii ani în hocheiul românesc Foto Arhivă

În meciul de debut pe gheaţa de acasă, hocheiştii gălăţeni au reuşit aseară un meci de senzaţie, învingând campioana României, Sport Club Miercurea Ciuc cu scorul de 6-4

Cu o nouă echipă, care se pregăteşte în această formul de mai puţin de o lună de zile, sportivii gălăţeni au reuşit să pună la respect una dintre cele mai titrate echipe de club din hocheiul românesc, Sport Club Miercurea Ciuc.

Meciul a fost unul cât se poate de echilibrat, după cum o arată şi scorul, cele două formaţii mergând cap la cap până în ultima repriză.

Citeşte şi:

Cătălin Geru, un pensionar pe gheaţă

Prima repriză s-a terminat la egalitate, 1-1, repriza secundă la fel, 2-2, iar a treia repriză a consfinţit victoria hocheiştilor de la malul Dunării. De altfel, golul de 6-4 a fost înscris de unul dintre cei mai bătrâni jucători din campionatul românesc, Cătălin Geru, ajuns la 41 de ani. SC Miercurea Ciuc nu mai pierduse niciun meci în prima ligă românească de cinci etape

În acest moment, CSM Dunărea Galaţi ocupă poziţia a treia în campionat, cu nouă puncte din cinci partide.