Un nou preşedinte la Tribunalul Vaslui. Cine sunt judecătorii şi procurorii care au promovat concursul organizat de CSM

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Judecătoarea Laura Monica Balan este noul preşedinte al Tribunalului Vaslui. Aceasta a fost validată în funcţie de Consiliului Superior al Magistraturii , urmând a prelua atribuţiile de şef al celei mai mari instanţe din judeţ începând cu 15 iulie, când i se va încheia mandatul actualului preşedinte, judecătoarea Diana Sîrghi.

Laura Monica Balan şi-a câştigat mandatul de preşedinte al Tribunalului Vaslui în urma promovării concursului organizat de CSM, fiind evaluată cu media 9.13 (9.46 la proiectul de management şi 8.80 la proba scrisă). Mandatul va avea o durată de trei ani, cu posibilitatea, la finalul acestuia, de a concura pentru pentru încă trei ani. Laura Monica Balan, fost preşedinte al Secţiei Penale a Tribunalului Vaslui, activează în prezent în cadrul Curţii de Apel Iaşi.

Absolventă a Institutului Naţional al Magistraturii (INM), judecătoarea Balan a intrat în magistratură la începutul anilor 2000, ca procuror. A debutat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Iaşi, ulterior obţinând gradul de procuror de tribunal, respectiv curte de apel. A activat ca procuror şi la Parchetul de pe lângă Tribunalul Vaslui, precum şi la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bacău, respectiv Iaşi. În octombrie 2008, a fost numită judecător laTribunalul Vaslui, devenind unul dintre cei mai apreciaţi judecători în materie penală. De la 1 decembrie 2016 activează în cadrul Secţiei Penale a Curţii de Apel Iaşi.

Tot în urma promovării concursului organizat de CSM au mai fost validaţi următorii magistraţi: Gabriela Enache, în funcţia de vicepreşedinte al Judecătoriei Bârlad (cu media 9,15), Ingrid Botezatu, în funcţia de prim procuror adjunct al Parchetului de pe lângă Tribunalul Vaslui (cu media 9,16) şi Mihaela Plopan în funcţia de prim procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad (cu media 8,39).

Pentru funcţia de preşedinte al Judecătoriei Vaslui a candidat judecătoarea Ancuţa Blănariu, din cadrul Judecătoriei Bacău. Candidatura acesteia a fost respinsă după ce a obţinut nota 4.00 la proiectul de management, respectiv 8.60 la proba scrisă. 

Mai multe pentru tine:
O zodie trage lozul câștigător în martie 2026. Universul îi deschide toate ușile, după o perioadă lungă de încercări și lacrimi
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Boala necruțătoare care l-a răpus pe Eric Dane. Destinul actorului din „Grey’s Anatomy”, frânt la 53 de ani
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Înnebunită să facă sex cu oricine, oricând, fosta ducesă a produs daună totală monarhiei. Cât de ipocrită a fost!
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model