A fost prins hoţul care fura haine cu tot cu manechine. Parchetul nu îl consideră un pericol şi l-a lăsat liber VIDEO

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Momentul în care hoţul pleacă cu manechinul din magazin FOTO captură video

Poliţiştii l-au identificat pe bărbatul care este autorul furtului de pe 2 septembrie, când, în plină zi, a sustras un manechin cu haine dintr-un magazin din Bârlad şi a dispărut. Furtul a fost surprins de camerele de supraveghere, iar imaginile s-au viralizat în mediul online.

Poliţiştii vasluieni au reuşit să dea de urma hoţului din Bârlad, care a făcut furori pe reţelele de socializare în urmă cu o săptămână, când a sustras un manechin cu tot cu haine dintr-un magazin.

Amchetatorii au stabilit că este vorba despre un bărbat din Bârladi, care a comis, de fapt, două furturi. Prima faptă a avut loc pe 31 august, când bărbatul a sustras două oale din lut, ce erau oferite spre vânzare de către o persoană de 63 de ani, din comuna vasluiană Voineşti.

A doua faptă a fost comisă pe 2 septembrie., când bărbatul, în timp ce se afla pe bulevardul Republicii din municipiul Bârlad, a sustras dintr-un magazin un manechin având pe el articole vestimentare expuse spre vânzare.

Hoţul a fost reţinut iniţial pentru 24 de ore de poliţişti, iar pe 9 septembrie a fost audiat la Parchet, procurorul de caz stabilind ca acesta să fie plasat sub control judiciar pentru 60 de zile.

„În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii l-au reţinut pe bărbat, pentru o perioadă de 24 de ore. Ieri, 9 septembrie, acesta a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, pentru dispunerea unei măsuri preventive. Procurorul de caz a dispus luarea măsurii controlului judiciar pentru 60 de zile, timp în care cercetările vor fi continuate de către poliţişti, în vederea probării întregii activităţi infracţionale a bărbatului.”, a declarat inspectorul de poliţie Bogdan Gheorghiţă, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui.

Vă mai recomandăm să citiţi şi:

Om de afaceri din Câmpina, prăduit de hoţi. Suma uriaşă pe care i-au furat-o din casă

Păţania a doi români din Italia plecaţi în concediu. Hoţii le-au furat tot din casă, inclusiv electrocasnicele

Mai multe pentru tine:
Circ total la Bruxelles. Ghiță ciobanul a ajuns în Parlamentul European și protestează împotriva Ursulei: „I-am adus slană” VIDEO
Top 10 brazi artificiali de Crăciun 2025 cu cele mai bune recenzii și extrareducere de până la 40% pe eMAG. Alege bradul perfect și profită de discounturi
Cadouri de Crăciun 2025 pentru ea – White Luxury Gifts: eleganță, stil, statement și surprize premium sub 100 €
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Cele trei zodii care trag lozul câștigător începând cu 15 decembrie. Vor triumfa pe toate planurile, niciodată nu au avut așa noroc
De câți bani ai nevoie ca să trăiești decent în Spania. O româncă a spus cât a cheltuit în noiembrie: „O viață fără lipsuri”
ElectroWeekend eMAG: Top 15 produse cele mai populare și testate de clienți, cu cele mai mari reduceri. Pune-ți electro oferta sub brad!
Adio, nuntă regală! Prințul s-a despărțit de iubita pe care tocmai i-o prezentase Prințului Albert de Monaco
Crăciun 2025: Cele mai bune jucării educative pentru copii – Cadouri care dezvoltă imaginația, inteligența și curiozitatea lor. Investește în viitor
Cine sunt, de fapt, Dragoș și Gheorghe Vîlcu, despre care se spune că finanțează din umbră Recorder și Hotnews
Cadouri de Crăciun pentru bărbați care aduc zâmbete: cele mai haioase pijamale și pulovere, sub 100 de lei, care fac sărbătorile memorabile