Povestea celor două regine moarte la Timişoara în decurs de opt ani. Cum a grăbit purtarea scandaloasă a regelui sfârşitul Mariei Piast

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Două dintre soţiile Regelui Carol Robert de Anjou au murit la Timişoara: Maria Piast de Beuthen şi Betarix de Luxemburg.

În anul 1316, Regele Ungariei Carol Robert de Anjou avea să se mute la Timişoara, în palatul de reşedinţă care i s-a construit. Capitala regatului maghiar se mută astfel la Timişoara, până în 1323. 

Carol Robert a pregătit fortificaţiile şi refacerea cetăţii de pământ de la Timişoara încă din 1307. Apoi a ridicat un casetel. În 1316 a fost destul de strâmtorat în centrul Ungariei, la Buda. O parte din marii oligarhi nu l-a acceptat ca rege. Aşa că a ales un loc mai sigur. Cetatea a fost apărată de mlaştini şi de cumani, de care s-a înconjurat şi Carol. Cumanii erau credincioşii lui. Carol Robert a făcut reforme serioase în Ungaria, pe plan fiscal, a ridicat o nouă nobilime. În perioada lui, Timişoara s-a dezvoltat enorm, practic a fost adusă viaţa în cetate”, a declarat istoricul timişorean Ioan Szekernyes. 

Cu meşteri italieni pricepuţi, zideşte un palat regal, luxos şi solid întărit. Deodată cu regele vine la Timişoara şi o parte din nobilimea mai de seamă, partizană regelui. Prin Timişoara trec, în aceste zile de splendoare, o mulţime de episcopi, călugări, notabilităţi, nobili. Fastul de la curtea regală mistuie o sumedenie de bani, ceea ce face ca regele să confişte de la capitulii episcopali veniturile numite <vita canonica>”, a scris Nicolae Ilieşiu, în “Timişoara- Monografie istorică”.

Carol Robert a avut patru soţii. Prima a fost Maria Halics, care avea să moară în 1309. Următoarea regină era Maria Piast de Beuthen, cea cu care Carol Robert se mută la Timişoara. 

Maria-pricipesa de Silezia şi regina a Ungariei, neputând suporta clima de la Timişoara, moare în 15 decembrie 1317. 

“În Cronica Pictată de la Viena, se pune că doamna Maria, fiica ducelui Casimir, şi-a sfârşit fericită zilele la Timişoara şi a fost băgată în sânul pământului în Alba Iulia. Ceea ce contribuie la grabnicul sfârşit al reginei a fost şi purtarea scandaloasă şi necredinţa lui Carol Robert faţă de soţia Maria, necredinţă care a mers atât de departe, încât în timpul în care era regina bolnavă, regele aduce la palatul din Timişoara pe Elisabeta fiica lui Csaaki, o femeie de-o frumuseţe răpitoare”, a mai scris Nicolae Ilieşiu.

A treia soţie al lui Carol Robert avea să fie Betarix de Luxemburg, fiica împratului Henric al VII-lea, prinţesă a Sfântului Imperiu Roman, pe care o aduce la Timişoara. Şi aceasta se stinge din viaţă la numai un an de la căsătorie, în 11 noiembie 1319. Ea a fost înmormântată în Catedrala de la Oradea. 

Cea de a patra soţie al lui Carol Robert a fost Elisabeta Piast, fiica regelui polon Vladislav Lokietek I, mama regelui Ludovic I. Aceasta şi-a petrecut doar puţin timp în palatul regal de la Timişoara, Carol Robert mutânu-se la Visegrad, apoi la Buda.

Citiţi şi:

Vizite regale la Timişoara. De la Carol Robert, împăraţii Iosif al II-lea şi Franz Iosef la regii Ferdinand şi Mihai I

Mai multe pentru tine:
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Producții record de cereale și rapiță. Ministrul Agriculturii: „Rezultatul sprijinului corect acordat fermierilor”
Europa preia conducerea: bilanțul primei zile la Laver Cup 2025 și ce urmează în ziua 2. Se anunță dueluri puternice
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor