Târgu-Jiu: FOTOGALERIE/ Concurs de grătare pe Cheile Sohodolului

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Asociaţia „Mai Mult Verde“, alături de o firmă producătoare de bere, a demarat proiectul „Grătar Curat 2010“. În cadrul proiectului au loc acţiuni de responsabilizare şi curăţenie, dar şi concursuri de grătare cu premii.

Participanţii la concurs au preparat mititei cu mâna stângă, iar cei care au fost mai rapizi au fost răsplătiţi cui premii. „Masa pe care era aşezată carnea de mici era aşezată la o distanţă de 30 de metri de grătar. Pentru că am pus micii repede pe grătar am luat locul II. Mi s-a oferit bere şi mici la discreţie. O să mai vin cu familia şi week-endul viitor“, a declarat Cristian Piculeasa, de 28 de ani din Târgu-Jiu. De campanie s-au bucurat şi turiştii din alte judeţe, care şi-au făcut apariţia în zonă.

Nici nu trebuie să mai cumpăr nimic. Nici carne de mici şi nici bere. Când am ajuns aici am fost întâmpinat de nişte persoane care mi-au oferit câteva doze de bere gratuite, saci menajeri şi m-au invitat la concurs. Am luat locul III. Vin destul de des cu familia, pe Cheile Sohodolului, pentru că este o zonă răcoroasă, iar la noi este foarte cald“, a spus  Irina Cornoiu, de 37 de ani, din Craiova.  Premiul I, II şi III constă în oferirea de mici, bere, geci, genţi frigorifice, şorţuri de bucătărie, capace şi alte simboluri.

Saci menajeri pentru toţi excursioniştii

Campania naţională de ecologizare a locurilor de picnic a fost demarată şi în judeţul Gorj. Aceasta este derulată  de către Organizaţia „Mai Mult Verde“, în colaborare cu reprezentanţii unei firme producătoare de bere. Zeci de voluntari din cadrul asociaţiei ecologice au informat pe cei care au ieşit astăzi, în zona Cheile Sohodolului, la picnic, despre importanţa păstrării curăţeniei în zonele naturale de petrecere a timpului liber. „Persoanele implicate ca voluntari în acest proiect au împărţit saci menajeri tuturor celor prezenţi pe Cheile Sohodolului şi i-au îndemnat să adune gunoaiele şi să cureţe locul grătarului“, a declarat Miruna Ralea, manager de proiecte. În cadrul acestei campanii au fost organizate o serie de concursuri de îndemânare a pregătirii micilor la grătar.

Premieră: Mici, bere și concursuri în Pădurea Lacu Sărat/Vezi aici ce surprize au pregătit organizatorii

Concursurile vor continua până la sfârşitul lunii august

Concursurile vor continua până pe 30 august. În fiecare zi sunt organizate câte trei concursuri.  Poate participa orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani. Acţiunile de conştientizare au loc simultan în alte zece judeţe din ţară, printre care Dolj, Bacău, Brăila şi Bucureşti.

Mai multe pentru tine:
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
Care este cel mai mare „viciu” al Dacianei Sârbu?! De abia acum a recunoscut! „De patru-cinci ori pe zi!”
A Diamond Is Forever: colecția Primul diamant TEILOR — bijuterii luxury de la 500 lei pentru cadouri care spun povești
Mariana Moculescu, mesaj dur pentru Alexandra Velniciuc „Nu înțeleg cine stă în spatele acestor decizii” De ce nu a fost lăsată în primă instanță să intre la priveghi și cum a apărut apoi alături de Nidia UPDATE
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
O nouă apariție de weekend a Prințesei Kate. Viitoarea regină a avut un mesaj de suflet: ”Ne lepădăm de ce nu ne mai e de folos”
Cristina Teleanu, în lacrimi. Fosta avocată, devenită ciobăniță, acuzații grave pentru soțul ei: „Un om fără școală să mă umilească..."
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Previziunea misticului Baba Vanga pentru 2026. Cât va ajunge să coste aurul în România?
Lancôme Bestseller în România: Parfumuri iconice, mascara virală și skincare premium pentru cadouri de lux