Bani europeni pentru promovarea a şase biserici din secolele XVII-XVIII din Târgovişte

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Şase Biserici, datând din secolele XVII-XVIII, sunt promovate de Primăria Târgovişte cu bani europeni. Este vorba de Bisericile Târgului, Sf. Dumitru, Sf. Împăraţi Constantin şi Elena, Stolnicului, Sf. Atanasie şi Chiril şi Sf. Nicolae Simuleasa.

Proiectul de promovare face parte din Programul Operaţional Regional (POR) 2007-2013 - Axa prioritară 5 „Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului”, având o valoare totală de 991.752 lei, din care contribuţia proprie a municipiului Târgovişte este de doar 2%, respectiv 15.996 lei.

Proiectul prevede realizarea de studii de fundamentare istorico-ştiinţifice şi ghiduri turistice.

Promovarea turistică a bisericilor medievale din Târgovişte se va face şi prin diverse evenimente sau prin participarea la târguri de turism, pentru ca, prin intermediul materialelor publicitare realizate, să fie atraşi turişti. 

De asemenea, se vor întocmi studii de fundamentare istorico-ştiinţifice şi ghiduri turistice pentru: Biserica Târgului, Biserica Sf. Dumitru, Biserica Sf. Împăraţi Constantin şi Elena, Biserica Stolnicului, Biserica Sf. Atanasie şi Chiril şi Biserica Sf. Nicolae Simuleasa. 

Termenul de finalizare a proiectului este noiembrie 2015.

Mai multe pentru tine:
Artistul internațional care nu și-a mai văzut de trei ani copilul diagnosticat cu autism, născut din relația cu o româncă. Dezvăluiri uluitoare despre ultima lor întâlnire! „Copilul striga la ușă disperat: Tati, tati!”
Un stâlp sculptat cu un chip uman, vechi de 11.000 de ani, descoperit de arheologi
Mama măsura XS, fiicele cu siluete... lumești. Regina Letizia, superbă, dar îngrijorător de slabă la Premiile Prințesa de Asturia
Hemoragie post-partum tratată în Germania. „Fiecare minut pierdut scade dramatic șansa la viață”
Ce tranzacții suspecte a descoperit Libra Bank în conturile AUR. Ce plăți s-au făcut către patronul Realitatea PLUS, unde Simion și Georgescu sunt lăudați excesiv
Ținutul cetăților dacice, trezit de șuierul mocăniței din 1917. Georg Hocevar a restaurat o bucată din calea ferată din munți
Nu i-a citit niciodată fiicei „Cenușăreasa”, iar acum a interzis complet internetul în casă!
Câți ani de închisoare riscă Artanu, pentru agresiune sexuală?! Îndemnul avocatei Dalina Terzi pentru victimă: „Fetelor le e rușine, cedează psihic”
Ziua în care Biserica a deschis porțile doar pentru bogați și personalități. De ce oamenii de rând n-au avut acces în interior la slujba de sfințire a picturii Catedralei Neamului VIDEO
Ce nu s-a văzut la sfințirea Catedralei! Becali a pupat mătăniile, Băsescu a pupat blondele
Radu Mazăre, viață de lux în Madagascar. Cum arată resortul fostului primar al Constanței. Bungalow-uri generoase, cu vedere spre Oceanul Indian