Mii de oameni în stradă Street Music şi Street Food Festival. Scena plutitoare, atracţia principală

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Scena amplasată pe Someş, cu spaţiu creat pentru vizitatori pe malul râului este atracţia principală a festivalului.

StreetMusic Festival a dovedit pentru al cincilea an consecutiv că este un eveniment pe gustul sătmărenilor, al tuturor, nu doar al celor tineri. Mii de persoane au umplut zona centrală a oraşului, acolo unde sunt concentrate cele cinci scene pe care concertează artişti de nivel local, naţional şi internaţional. 

Festivalul a debutat vineri după masa şi încă dinainte de deschiderea oficială oamenii s-au arătat interesaţi de a descoperi artiştii, dar şi bunătăţile de la rulotele care vând mâncare în cadrul StreetFood. 

„Am adus o diversitate în materie de StreetFood şi acum văd şi sătmărenii că se pot mânca şi mâncăruri interesante care nu au mai fost gustate la Satu Mare. La StreetFood sunt şapte furnizori care vin pentru prima dată la Satu Mare. Aici lumea se poate delecta cu dulceaţă specială italiană, pizza făcută într-un mod special, mâncăruri săseşti. Şi sătmărenii care au standuri s-au aliniat ca imagine şi prezentare la un nivel superior.”, afirmă Gergo Butka, organizator.

„Mâncărurile sunt total diferite de ceea ce puteam întâlni la Satu Mare. Miroase aşa bine de la rulote încât nu am putut să nu mă opresc şi să testez ceva din ce este pe aici. Ar fi frumos să avem ocazia să întâlnim astfel de specialităţi gastronomice mai des”, afirmă un vizitator. 

La StreetMusic Festival concertează, sau mai bine spus îşi prezintă numerele 27 de artişti, care se perindează în cele trei zile pe la toate cele cinci scene din oraş, prin rotaţie. Locurile de sat jos, din faţa scenelor, realizate din paleţi de lemn, cauciucuri sau alte materiale sunt ocupate non stop, fiind greu de găsit un loc liber. Pe lângă faptul că performează pe scene, artiştii se luptă şi pentru premii în valoare totală de 4000 de euro.

„Am pregătit pentru sătmăreni mai mult de 100 de performanţe stradale în cursul celor trei zile, concerte, numere de comedie.Noutatea este că, faţă de anii precedenţi avem 10 artişti de rang internaţionali, care sunt în elita muzicienilor de stradă. Concursul este de nivel internaţional, în total sunt 27 de muzicieni şi artişti stradali care au intrat în cursa pentru premiile totale în valoare de 4000 de euro. Premiul de popularitate este de 1000 de euro iar juriul va desemna după aceea toate celelalte premii. ”, mai afirmă organizatorul. 

„E o plăcere să stai şi să îi asculţi, au repertorii frumoase, cântă foarte frumos, sunt genuri care plac tuturor. E o adevărată relaxare. Plus că se umple de energie tot oraşul, oamenii au ieşit din case, se plimbă pe străzi, se plimbă printre scene, e o altă stare de spirit. Ar fi frumos să avem de mai multe ori pe ani astfel de manifestări”, afirmă un tătic ieşit cu copiii la eveniment. 

Cea mai atractivă scenă a fost cea plutitoare, de pe malul râului Someş. Locul retras, la umbra salciei, cu un fundal format asigurat de apa curgătoare, a atras cei mai mulţi sătmăreni, fie doar curioşi să vadă cum arată o scenă plutitoare. 

„O noutate este scena de pe Someş, care este o scenă plutitoare. Dăm viaţă malului Someşului, încercăm să îl integrăm în viaţa sătmărenilor.”, mai afirmă Gergo Butka.

„Locul acesta e total mirific, nici nu ştiam că e atât de frumos pe malul Someşului dacă nu era acest eveniment. Şi se vede că nu s-a intervenit masiv pentru a transforma locul, e frumos aşa, natural, doar că trebuie descoperite. Avem locuri frumoase, trebuie doar aranjate şi apoi întreţinute. Chiar sper că locul acesta va rămâne aşa amenajat şi după StreetMusic”, afirmă o sătmăreancă. 

Mai multe pentru tine:
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”