Filmul lui Florin Şerban este propunerea României la Oscar 2011

0
Publicat:
Ultima actualizare:

„Eu când vreau să fluier, fluier“ face valuri la festivaluri internaţionale de film. Printre numeroasele acţiuni pe care cunoscutul regizor le desfăşoară, Florin Şerban încearcă să facă ceva şi pentru cinematograful din Reşiţa.

Cărăşenii pot să fie mândri pentru a doua oară în ceea ce priveşte performanţa lui Florin Şerban, regizorul reşiţean care a primit anul acesta premiul „Ursul de Argint“ pentru lungmetrajul „Eu când vreau să fluier, fluier“.

Florin Şerban a fost propus să reprezinte România la Premiile Oscar 2011.  „Pentru început au fost făcute propunerile, iar nominalizările se vor face publice pe data de 20 ianuarie 2011“, a declarat în exclusivitate pentru “Adevărul de Seară Reşiţa”, Florin Şerban.

De asemenea, actorul principal este nominalizat la Premiile Filmului European organizat anul acesta în Estonia. Pe lângă „Şcoala de actorie“ pe care a deschis-o de curând şi festivalurile la care a fost invitat să participe, reşiţeanul nu a uitat de unde a plecat. Florin Şerban încearcă să pună în legătură reprezentanţii Primăriei Reşiţa cu oameni din industria filmului care ar putea aduce cinematograful reşiţean într-o altă dimensiune. „Cinematograful „Dacia“ se află în administrarea Primăriei Reşiţa. Încerc să găsesc persoane sau organizaţii care ar putea  duce cinematografia reşiţeană la un alt nivel“, a mai adăugat Florin Şerban.

„Dacia“ pe lista de priorităţi
Mihai Stepanescu, încântat şi de vestea că regizorul reşiţean ar putea ajunge la premiile Oscar de anul viitor, spune că cinematograful din Reşiţa rămâne o prioritate pentru municipalitate. „Din cele 15 cinematografe din ţară care au fost preluate de administraţia locală, doar cel din Reşiţa funcţionează“, a spus Mihai Stepanescu. Astfel, pe lângă efortul pe care Florin Şerban îl face pentru municipiul în care s-a născut, reprezentanţii Primăriei Reşiţa caută şi eu un investitor. „Încercăm şi noi să căutăm un investitor serios care ar putea renova cinematograful din Reşiţa“, am mai adăugat primarul municipiului de pe Bârzava.

Mai multe pentru tine:
Alina Pușcău și Jeffrey Epstein. Câți bani i-a trimis miliardarul pedofil mamei celebrului model
Prințul William răbufnește: ”Mi-am pierdut calmul”. N-a mai rezistat și a mărturisit la Premiile BAFTA
Top 7+ cuptoare electrice de masă 2026 – gătește rapid, uniform și fără compromis. Află dacă ai nevoie de acest electrocasnic și cumpără online
Top 7 aparate de vidat 2026 pe eMAG: Eroul invizibil din bucătărie care te ajută să păstrezi alimente proaspete săptămâni întregi și să nu-ți golești bugetul
Cine este și cu ce se ocupă Alina, văduva lui Gabriel Cotabiță. Cum a început povestea de iubire cu artistul: „După concert, i-am dat un mesaj pe Facebook”
Desertul favorit al Elenei Ceaușescu. Folosea o rețetă secretă de fiecare dată: „Mi-a arătat de la A până la Z”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cum să faci vafe, înghețată, ciocolată și alte mini-prăjituri ca un maestru cofetar în 2026: cele mai bune aparate pentru desert rapid și delicios!
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Cele mai bune cântare de bucătărie 2026 pe eMAG: Gadgetul care transformă rețetele, porțiile, proporțiile și sănătatea – ingrediente fără secrete
Tragedia ascunsă de la Castelul Corvinilor. Mesajul sfâșietor lăsat în piatră pe limbă de moarte. Blestem sau legendă?