Ploieşti: Absolvenţii de facultate, buni de salahori

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Chiar dacă multe dintre locurile de muncă s-au adresat necalificaţilor, totuşi angajatorii au cerut experienţă

La Bursa locurilor de muncă pentru absolvenţi, care a avut loc în această dimineaţă la Casa de Cultură a Sindicatelor, 22 de agenţi economici au oferit 300 de locuri de muncă. „Până la ora 10.00, au venit aproximativ 375 de participanţi. Puteau veni la această bursă şi alte persoane, nu neapărat absolvenţi, dar şi tineri care nu au experienţă în anumite domenii", explică Sorina Florescu, purtătorul de cuvânt al Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă Prahova.

Aşa se explică de ce peste jumătate din joburile oferite tinerilor care au absolvit facultatea anul acesta erau de muncitori necalificaţi pe şantiere sau în confecţii. „Avem 100 de locuri de muncă pentru necalificaţi, însă, cerem doi ani de experienţă în confecţii pentru a putea intra repede la linia de producţie", spune Silvia Inu, reprezentantul firmei.

De data aceasta, însă, mulţi dintre participanţi şi-au pregătit de acasă CV-urile şi nu le-au mai completat, ca altă dată, pe holurile Casei Sindicatelor. Totuşi, nu toţi erau pregătiţi pentru un interviu. „Sunt foarte puţine persoane care mi-au plăcut, lasă mult de dorit felul în care tinerii se prezintă la bursă, în faţa angajatorilor, pentru că nu se îngrijesc de aspectul lor fizic", spune Luiza Velicoglu, un alt angajator.

Brăila: Aglomeraţie la Bursa locurilor de muncă pentru absolvenţi/VIDEO

Bursa, sortită eşecului

Nici şomerii prezenţi la bursă nu s-au arătat foarte impresionaţi de oferta AJOFM. „Eu am terminat facultatea de Geografie la Bucureşti, anul acesta, am mai lucrat anterior, dar nu în domeniu. Cred că şi angajatorii sunt descurajaţi de condiţiile actuale, de aceea sunt mai puţini, dar eu sper totuşi, să îmi găsesc aici, sau în altă parte, un loc de muncă", este de părere Andrei Tincă, de 24 de ani.

Foarte mulţi dintre angajatori au preluat datele participanţilor pentru a le evalua, însă, la astfel de târguri, foarte puţine persoane sunt angajate pe loc.

„Sunt multe locuri de muncă pentru absolvenţi şi chiar am văzut şi eu ceva interesant, dar nu au vrut să îmi primească CV-ul, pentru că eu am absolvit anii trecuţi, nu anul acesta şi mi s-a spus că nu îndeplinesc condiţiile", spune, nemulţumită, Raluca Şerban.

Concomitent, în Prahova au mai avut loc alte două burse, la Câmpina şi Vălenii de Munte, în total fiind disponibile 437 de locuri de muncă, din partea a 44 de agenţi economici.

Pentru ultimele noutăţi din Ploieşti, click pe poza de mai jos

Mai multe pentru tine:
Horoscop bilunar 29 august – 11 septembrie 2025. Cum ne influențează Soarele în Fecioară și Luna Plină în Pești
Prințesa neglijată din Dubai s-a logodit cu un rapper celebru, după ce i-a cerut soțului divorțul pe Instagram
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Mihaela Rădulescu, prima vizită în România după moartea lui Felix. Alături de cine a fost surprinsă și ce detaliu a atras atenția tuturor
Muncitor străin, bătut cu parul până la comă de un român din Cluj. Incidentul a avut loc în aceeași zi cu cel din Capitală
Sora tânărului mort într-un tragic accident de circulație la Mamaia acuză magistrații că l-au lăsat în libertate pe șoferul ucigaș. „Aceasta nu este dreptate”
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Sindicaliștii din educație anunță proteste masive în prima zi de școală: „Nu suntem în stradă pentru salarii mai mari, ci pentru condiții mai bune”
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Theo Rose a dat din casă! Ce face Anghel Damian când rămâne singur cu băiețelul lor, Sasha Ioan? Câți copii își mai doresc cei doi?! „Parcă tot un băiețel…”