O parte din fondul Martha Bibescu de la Ploieşti va fi expus la 130 de ani de la naşterea prinţesei

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Martha Bibescu,figură marcantă a României interbelice

Anul cultural „Martha Bibescu 130“, dedicat prinţesei cu ocazia aniversării a 130 de ani de la naştere, va fi marcat la Ploieşti printr-o expoziţie care valorifică o parte din bogatul fond de patrimoniu Martha Bibescu

Evenimentele dedicate Anului cultural „Martha Bibescu 130“ vor fi marcate de Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova din Ploieşti joi, printr-un matineu muzeal şi vernisajul unei expoziţii, ,,O femeie de poveste: Prinţesa Martha Bibescu“.

Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova deţine în patrimoniu un bogat fond Martha Bibescu, constituit din memorii şi corespondenţă : scrisori adresate către prinţesă de prieteni, sora ei, veri şi verişoare, soţul George Valentin Bibescu, Nicolae Titulescu, diplomaţi precum şi scrisori adresate de prinţesă prietenilor, vărului Anton Bibescu, soţului George Valentin Bibescu şi miniştrilor vremii. Expoziţia lunii februarie dedicată prinţesei Martha Bibescu pune în valoare o mică parte din acest fond.

Martha Bibescu (28 ianuarie 1886 - 28 noiembrie 1973) a fost fiica lui Ion Lahovari, fost ministru plenipoţentiar al României la Paris şi ministru al Afacerilor Externe, şi a Smarandei (Emma) Mavrocordat.

Prin căsătoria în 1902, cu prinţul George Valentin Bibescu, nepotul lui Gheorghe Bibescu, domnitorul abdicat în 1848, va deveni prinţesa Martha Bibescu, intrând într-o familie princiară.

Martha Bibescu a fost una dintre cele mai infuente femei din România şi una dintre cele mai distinse personalităţi ale aristocraţiei europene a secolului al XX-lea. Personalitatea sa a fost multiplă: scriitoare, om politic şi diplomat. Se spune că a avut toate atuurile: frumuseţe deosebită, inteligenţă, talent artistic, sensibilitate şi bogăţie. S-a făcut plăcută şi apreciată atât printre familiile domnitoare, cât şi printre oamenii de rând, cu care purta dialog şi pe care deseori îi ajuta.

Vă mai recomandăm

Viaţa de film a prinţesei Martha Bibescu „cea mai frumoasă şi mai inteligentă femeie a României“ – poveşti de amor cu bărbaţi celebri, trădare şi exil dureros

Posada, castelul urmărit de blestemul focului. A fost incendiat pentru a distruge documentele secrete ale lordului Thomson, amantul Marthei Bibescu
 

Mai multe pentru tine:
Cele mai bune aparate de gătit cu aburi în 2026: Top 5 modele eMAG pentru mese rapide, sănătoase și fără grăsimi – magia aburului în bucătărie
Crocant, sănătos, rapid, fără ulei și fără stres – Cele mai bune air fryere din 2026 care îți vor schimba modul de a găti! Profită de ofertele eMAG
Desertul delicios din Ardeal de care nu te vei mai sătura. Cum se pregătește rapid și ușor faimosul lichiu cu prune
Funcționara a izbucnit în râs când a auzit cum o cheamă pe fiica ei. Ce a trăit Larisa Udilă la Evidența Populației: „Mi-au spus că nu se poate înregistra. Am plecat plângând”
Top 6 grătare electrice 2026: Fripturi suculente perfect rumenite, panini aurii și legume crocante, fără fum sau bătăi de cap + ghid de cumpărare
Cu cine este căsătorită Karina Pavăl, milioanara de 33 de ani care a cumpărat Carrefour România. Legătura cu firmele care au tranzacționat afacerea de peste 800 de milioane de euro
Victorie în instanță pentru Niculina Stoican, acuzată de plagiat de către Olguța Berbec. Artista a transmis primul mesaj: „Am încercat să rămân demnă și să lupt pentru a-mi apăra numele și munca”
Nimfomana de la Palat. Deși soțul încerca s-o satisfacă, apetitul Ducesei atinsese cote nebănuite și apela la ”ajutoare”
Top 7 sandwich makere 2026: Transformă gustările acasă în adevărate delicii gourmet, rapid și fără efort
Top 7 prăjitoare de pâine 2026 – Ghid complet pentru dimineți perfecte și alegeri fără regrete
Cel mai bun multicooker electric în 2026: Top 7 alegeri testate care îți economisesc timp și bani