Legenda frumoasei domniţe Azughia şi a iubirii sale neîmplinite, care a dat numele staţiunii Azuga

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Valea Azugii, locul în care domniţa Azughia a găsit trupul logodnicului Retivoiu. FOTO radu-simion.blogsport.ro

Folclorul geografic românesc consemnează pentru cel mai mic oraş din Prahova, Azuga, o frumoasă legendă despre domniţa Azughia, fiica voievodului Timuş, care şi-a pierdut logodnicul în războiul cu hoardele cotropitoare din vechime

Cocoţat la poalele munţilor Bucegi şi Baiului, din nordul Prahovei, oraşul Azuga, cel mai mic din judeţ, are o istorie destul de recentă. Poziţionarea geografică a acestuia, la peste 900 de metri altitudine, a făcut ca, până la 1700, zona să fie o imensă pustietate împădurită. Dar tocmai aceste coordonate au atras aici crescătorii de animale, păstori de vaci şi de oi, iar ulterior negustori de tot felul, Azuga fiind o permanentă cale de legătură între românii de pe ambii versanţi ai Carpaţilor.  

Este fără dubiu că micul oraş de munte, astăzi renumit pentru pârtiile sale şi aerul curat, îşi trage numele de la pârâul de pe valea căruia este aşezat, Azuga. Acesta străbate localitatea de la confluenţa cu râul Prahova spre amonte, cale de cinci kilometri.

Hasdeu consideră denumirea „Azuga“ ca fiind de provenienţă maghiară, în schimb, autorii „Dicţionarului geografic al judeţului Prahova“ dau o etimologie latină livrescă „ad juga”, adică „lângă jugul muntelui“, considerată de istorici mai plauzibilă, dacă se ia în calcul şi relativa însuşire recentă a toponimului pentru fosta zonă pustie de la Azuga.

Legenda domniţei Azughia

Natura maiestuoasă a zonei, cu ape repezi şi munţi falnici, a inspirat un bogat folclor local, oamenii căutând explicaţii de legendă pentru formele de relief în sânul cărora şi-au stabilit existenţa.

Ca în multe alte locuri din România, numele Azuga îşi are originea într-o poveste de dragoste şi vitejie. Aceasta spune că, în vremuri străvechi, aici domnea Timuş împărat, nume de la care provine localitatea învecinată, din Braşov, Timiş. La bogăţia locurilor pofteau şi cotropitorii, veniţi cu oştiri numeroase la război cu Timuş. Cum nu a reuşit să-i răzbească, voievodul l-a trimis în luptă pe cel mai bun căpitan al său, Retivoiu (numele purtat de un munte al zonei). Viteaz şi inimos, acesta câştigă bătălia, dar sfârşeşte în luptă.

Curajosul Retivoiu era logodnicul Azughiei, frumoasa fată a voievodului Timuş. Îndurerată, aceasta porneşte pe câmpul de luptă pentru a recupera trupul iubitului său şi a-l înmormânta după datinile locului. Când îl găseşte, Azughia este doborâtă de durere, ameţeşte şi cade în valea care îi va purta numele, Valea Azugii.

Un orăşel puternic industrializat

Istoria îşi urmează cursul, iar la 1815, documente fac referire la prima construcţie din zonă, hanul Căciula Mare, numit şi Hanul Între Prahove, nume care venea din poziţionarea sa, în apropierea locului unde se varsă pârâul Azuga în râul Prahova. Abia în primii ani ai secolului al XVIII-lea, datorită vieţii pastorale intense, la Azuga încep să apară şi primele gospodării răzleţe.

Primele începuturi de industrie în Azuga, atunci un simplu cătun aparţinând de comuna Predeal, datează din anul 1830 prin înfiinţarea de către Aslan, venit de la Rucăr, a unei Fabrici de Sticlă, Glăjeria lui Aslan. Însă cea mai importantă fabrică construită în Azuga a fost fabrica de Bere, ridicată în perioada 1898-1900, de către de către firma Grundt, Rădulescu & Co. Industriaşul Peter Schesser l-a convins pe maestrul berar Grundt, care în acea vreme fabrica în Braşov cea mai bună bere, să vină la Azuga pentru a participa la înfiinţarea unei fabrici de bere.

În prezent, cu doar 4.400 de locuitori, oraşul Azuga este cel mai mic din Prahova, foarte cunoscut în România în special pentru posibilităţile de a practica sporturi de iarnă.

Vă mai recomandăm

Ce a fost iniţial „Periniţa“, unul dintre cele mai frumoase dansuri ale dragostei la români. Jocul îşi are originile în Prahova

Istoria Schitului Sfânta Ana din Sinaia, lăcaşul numit după cel de la Muntele Athos. Cum trăiau în urmă cu cinci secole pustnicii refugiaţi aici

Mai multe pentru tine:
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
eMAG MultiDeals 2025: Ghid complet pentru extra reduceri de până la 20% și cele mai populare 11 produse de cumpărat
Gestul superb făcut de Regele Charles pentru Kate Middleton, nora lui preferată! A fost un moment emoționant
Nu trimite cadouri de sărbători înainte să vezi aceste șosete de Crăciun – modelele cele mai cool, oferte și idei care vor aduce zâmbete în familie
Descoperirea terifiantă făcută de o femeie, după ce soțul a murit în vacanța din Cipru! Ce au găsit medicii în corpul bărbatului
Magia Crăciunului în familie: pulovere, pijamale și șosete asortate pentru momente cozy și cadouri de neuitat – amintiri festive alături de cei dragi
Situl istoric „După Ziduri”, distrus după reparațiile Primăriei Brașov? George Scripcaru: „Lucrurile sunt în regulă ca și procedură și etapă”. Ministerul Culturii: „Nu s-a respectat acordul. DJC Brașov a solicitat oprirea de urgență a lucrărilor”
Nu rata cele mai dulci cadouri pentru copii de Moș Nicolae și Crăciun 2025 – Pachete festive, reduceri eMAG și surprize sub 50 de lei
Top of the Top Hervis Sport 2025/2026: Oferte iarnă, produse Top Seller și reduceri 20% de neratat
Sărbători fără balonare, indigestie sau reflux: Top remedii naturale și cel mai puternic antioxidant românesc care-ți dau energie și digestie perfecte
Peștele ieftin care e mai sănătos decât crezi. Dr. Mihaela Bilic garantează: „Cea mai mare cantitate de acizi grași esențiali”