Tinerii pietreni, tentaţi de căbănuţe

0
Publicat:
Ultima actualizare:
O casă cu structură din lemn diferă foarte puţin la exterior de una obişnuită

Peste 20 de familii din Piatra Neamţ, în principal tineri, au contractat o astfel de locuinţă de la începutul acestui an.

Deşi Piatra Neamţ este un oraş de munte, înconjurat de zone turistice în care o construcţie din lemn se potriveşte ca o mănuşă, oamenii nu se grăbesc să-şi comande astfel de locuinţe.
Firmele care produc astfel de construcţii duc un adevărat război pentru a-şi convinge cumpărătorii. „90 de procente din comenzile pe care le executăm sunt pentru persoane din afara ţării. Lucrăm la capacitate maximă pentru piaţa externă pentru că la noi mentalitatea nu este pregătită să accepte o schimbare“, a spus Marius Lupu, reprezentantul unei firme de construcţii.


Cei care promovează casele pe structură din lemn spun că românii ar trebui să fie mai deschişi către ideile noi şi să intre în rând cu Europa, unde 40% din locuinţe sunt construite în acest fel.

Un preţ greu de egalat
Oferte de case „de-a gata“ abundă la rubricile de mică publicitate. Principalele avantaje sunt preţul şi rapiditatea construcţiei. „Valoarea unei locuinţe gata construită în aproximativ patru luni porneşte de la 150 de euro pe metru pătrat şi poate ajunge la 220 de euro.Trebuie specificat totuşi că în această sumă nu este inclusă fundaţia, care se va plăti separat. Totul depinde din câte straturi de prefabricate vor fi construiţi pereţii“, explică Ionel Urdă, inginer proiectant. Cu totul, o casă din lemn „la cheie“ trece de 20.000 de euro, fiind totuşi de două ori mai ieftină decât un apartament în oraş.

Preţul a convins câteva zeci de familii să facă o astfel de investiţie. „De la începutul acestui an am semnat 23 de contracte de construcţie pentru perioada verii. Cifra este mai mare decât în aceeaşi perioadă a anului trecut, când s-au semnat doar 16 contracte“, adaugă Ionel Urdă. Scepticii pietreni se tem totuşi de greutăţile pe care le pot întâmpina în caz de incendiu sau dăunători. Specialiştii spun că aceste case sunt tratate cu substanţe speciale, care le protejează cel puţin timp de 20 de ani.

Slab izolate fonic
Există totuşi şi dezavantaje. „Casele sunt prost izolate fonic pentru că lemnul nu ţine zgomotul la distanţă. De asemenea, preţul pentru asigurarea unei case de acest tip este dublu faţă de al uneia clasice, iar durata de viaţă este în medie cu 10 procente mai mică decât a uneia din cărămidă“, a concluzionat Ionel Urdă.

Mai multe pentru tine:
„Am fost mare vagaboandă”. Replica cu care Stela Popescu a șocat înainte să moară! Ce făcea, de fapt, în tinerețe
„Chaplin m-a sedus când aveam 15 ani. Avea cereri revoltătoare”. Dacă ar fi trăit azi, era în închisoare
Schimbarea la față după vacanță. Kate Middleton, prima apariție după două luni, cu o coafură care ridică semne de întrebare
Ştrudel cu nuci aşa cum n-ai mai gustat până acum
Facultățile de care mulți se feresc. Zeci de locuri la buget, neocupate: „Caută altceva”
Patru zodii, noroc dublu în următoarele 24 de zile. Se deschide o etapă prosperă, Săgetătorii și Capricornii culeg cele mai multe roade și sunt printre cele mai favorizate zodii
Mogulul criptomonedelor rusești a fost găsit mort într-o închisoare din India. Cunoștea secretele Kremlinului și era urmărit de Occident
Regele Felipe al Spaniei mai are o fiică secretă? „Se spunea că e blondă și că semăna cu el”
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Cum arată fiica adolescentă a lui Kim Jong Un. Apariția spectaculoasă a lui Kim Ju Ae alături de liderul corean la Beijing, la prima ieșire internațională
Serialul de pe Netflix care face senzație în întreaga lume. S-a lansat pe 29 august, dar a ajuns în top în 14 țări